Niedzielski: jesteśmy w stanie utrzymać stabilność systemu ratownictwa medycznego, angażujemy ratowników ze straży pożarnej
Angażujemy ratowników ze straży pożarnej. Nawet w sytuacji eskalacji sporów jesteśmy w stanie zapewnić ekipy, które będą utrzymywały stabilność systemu ratownictwa medycznego - zapewnił szef MZ Adam Niedzielski. Poinformował, że jeśli zabraknie ratowników, to "w praktyce będzie wyglądało to tak, że będą delegowani przez wojewodę do pracy".
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez lokalne oddziały związków zawodowych coraz większa liczba ratowników medycznych decyduje się dołączyć do strajku pracowników ochrony zdrowia, który odbędzie się 11 września. Ratownicy masowo udają się na zwolnienia lekarskie. Twierdzą, że są przemęczeni fizycznie i psychicznie. Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych alarmuje, że w całej Polsce brakuje kadry w pogotowiach ratunkowych. Problem dotyczy m.in. Wrocławia, Torunia, Łodzi, Stargardu, Gorzowa Wielkopolskiego. W środę część karetek nie wyjechała na ulice Warszawy.
1 września szef resortu zdrowia był pytany przez dziennikarzy podczas briefingu w Powiatowym Zespole Szkół Policealnych im. Zdzisława Kieturakisa w Wejherowie, co stanie się, gdy zabraknie ratowników medycznych do pracy. Zapewnił, że "wszystkie informacje są monitorowane, także przyczyny, które ewentualnie odpowiadają za konflikty".

Niedzielski: jesteśmy w stanie utrzymać stabilność systemu ratownictwa medycznego
– W przypadku ratowników, którzy są zatrudnieni - nie kontraktowi - nie mamy praktycznie w ogóle do czynienia ze zjawiskiem jakichkolwiek problemów na linii pracodawca-pracownik - powiedział Niedzielski.
Przyznał, że inaczej sytuacja wygląda w przypadku pracowników kontraktowych. - Tu są pewnego rodzaju negocjacje, spory z pracodawcami, ale nawet w sytuacji eskalacji sporów jesteśmy w stanie zapewnić ekipy czy zespoły, które będą utrzymywały stabilność systemu ratownictwa medycznego - zapewnił Niedzielski.
W karetkach będą jeździć strażacy?
Jak dodał, "już angażujemy ratowników ze straży pożarnej". - To wszystko jest obudowane procedurami, które są przez nas monitorowane, wykonywane - wyjaśnił.
Poinformował, że jeśli zabraknie ratowników, to "w praktyce będzie wyglądało to tak, że będą delegowani przez wojewodę do pracy".
Dopytywany, czy strażacy będą jeździć w karetkach, potwierdził. - Teraz jeżdżą w karetkach różni reprezentanci innych zawodów - dodał.
Odnosząc się do kwestii wyjazdów karetek, Niedzielski przekazał, że monitorowany jest czas dojazdu do pacjenta: – Jeżeli widzimy, że liczba zespołów jest niewystarczająca do utrzymania tych parametrów, to podejmujemy specjalne środki.
2 września spotkanie ratowników medycznych z wiceministrem Kraską. “Przygotowujemy rozwiązanie ustawowe”
Poinformował, że resort zdrowia cały czas prowadzi dialog ze środowiskiem ratowników medycznych.
– Jutro chociażby jest spotkanie ratowników z ministrem Kraską, który w Ministerstwie Zdrowia odpowiada za obszar ratownictwa medycznego. Przygotowujemy także rozwiązania regulacyjne. Pracujemy razem ze środowiskiem nad nowym brzmieniem ustawy [o państwowym ratownictwie medycznym - red.] - podał minister zdrowia.
W ocenie ministra "bardzo często kwestia sporu to zwykłe negocjacje czy dyskusje między pracownikami a pracodawcami". - To nie są na razie zastrzeżenia systemowe, za które odpowiada Ministerstwo Zdrowia. Niemniej jednak nad tym pracujemy i ze środowiskiem przygotowujemy rozwiązanie ustawowe, więc bezpieczeństwo pacjentów będzie zagwarantowane - zapewnił.
Przypomnijmy, pierwsze posiedzenie zespołu ds. opracowania nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego odbyło się 18 sierpnia. Wiceminister Kraska zapewnił, że w centrum zainteresowania zespołu pozostają kwestie kadrowe i związany z tym poziom wynagrodzeń.
Posiedzenia mają odbywać się co 2 tygodnie. - Będziemy się zajmowali w podgrupach poszczególnymi zmianami w ustawie o państwowym ratownictwie medycznym. Ta ustawa m.in. gwarantuje, że żaden ratownik medyczny nie może zarabiać mniej niż od momentu, kiedy ta ustawa weszła w życie - poinformował Kraska.
Do systemu polskiego ratownictwa medycznego, zgodnie z zapowiedziami resortu, mają też zostać wdrożone narzędzia oceny jakości, podobne do tych zawartych w przygotowywanej ustawie o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Po spotkaniu ratowników i MZ: będzie wzrost wyceny dobokaretki?
Piotr Dymon: ratownicy medyczni ograniczają swoją pracę do minimum. Nie spełniono naszych oczekiwań
Kraska do ratowników: problemy rozwiązujmy rozmową, nie protestami
Źródło: Puls Medycyny