Polak współtworzył światową „mapę drogową” do walki z hipercholesterolemią
Prof. Piotr Jankowski, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP, jest współautorem „Cholesterol Roadmap 2022”. To ważny dokument dla klinicystów i decydentów, wskazujący skuteczne sposoby zapobiegania powikłaniom zaburzeń lipidowych.

- W Polsce za wysokie stężenie cholesterolu ma prawie 20 mln osób. U wielu z nich choroba jest niezdiagnozowana, a u części – mimo rozpoznania – leczenie nie jest podejmowane.
- Zaburzenia lipidowe prowadzą do rozwoju miażdżycy, której powikłaniami są zawały serca, udary mózgu czy choroba tętnic kończyn dolnych.
- „Cholesterol Roadmap 2022” zawiera wskazówki dla decydentów systemu ochrony zdrowia. To strategie wdrażania polityki zdrowotnej, związane m.in. ze zdrowym stylem życia i leczeniem farmakologicznym.
Pomimo postępów w leczeniu, choroby układu krążenia nadal są główną przyczyną zgonów na świecie. Ważnym czynnikiem ryzyka chorób serca i naczyń jest podwyższone stężenie cholesterolu, które prowadzi do rozwoju miażdżycy. W Polsce za wysokie stężenie cholesterolu ma prawie 20 mln osób. U wielu z nich choroba jest nierozpoznana, a u części rozpoznana, ale leczenie nie jest podejmowane. Dlatego jedynie u niewielkiego odsetka Polaków osiągane jest zalecane stężenie cholesterolu. Dotyczy to także pacjentów najbardziej zagrożonych.
Cicha choroba, która prowadzi do groźnych powikłań
– Wiemy, że istnieje cała grupa chorób układu krążenia o podłożu miażdżycowym, do których zaliczamy m.in.: zawał serca, udar mózgu czy chorobę tętnic kończyn dolnych. Te schorzenia spowodowane są powstawaniem blaszek miażdżycowych i odkładaniem się lipoprotein w ścianach tętnic – mówi prof. Piotr Jankowski i dodaje, że z badania POLASPIRE wynika, że jedynie 16 proc. pacjentów po zawale osiąga stężenie cholesterolu frakcji LDL, tzw. „złego”, poniżej 55 mg/dl, czyli stężenia zalecanego przez ekspertów.
Pacjenci z udokumentowaną miażdżycą są dużo bardziej narażeni na wystąpienie poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych, dlatego na całym świecie szuka się nowych terapii i strategii, które pozwolą zapobiegać powikłaniom spowodowanym wysokim stężeniem cholesterolu.
– Wiemy, że wdrażając różne strategie możemy skuteczne zmniejszyć skutki miażdżycy. To dlatego Światowa Federacja Serca zaktualizowała „mapę drogową” określającą kierunki rozwoju krajowych polityk i wskazuje w niej, jak systemowo zapobiegać występowaniu powikłań hipercholesterolemii, by w ten sposób zapobiegać chorobom układu krążenia – wyjaśnia prof. Piotr Jankowski.
„Cholesterol Roadmap 2022” przygotował międzynarodowy zespół ekspertów
Dokument, przygotowany przez międzynarodowy zespół specjalistów, zawiera zalecane strategie wdrażania polityki zdrowotnej związane m.in. ze zdrowym stylem życia i leczeniem farmakologicznym.
– Zdecydowanie przesuwamy punkt ciężkości na strategie obejmujące całe społeczeństwa, co pozwoli skutecznie zapobiegać występowaniu hipercholesterolemii i w ten sposób zmniejszać liczbę nowych zachorować na schorzenia serca i naczyń. By utrzymać długofalowe efekty, nasze działania w pierwszej kolejności trzeba skierować do dzieci, młodzieży i młodych osób dorosłych – zaznacza ekspert.
„Cholesterol Roadmap 2022” zawiera też najważniejsze wskazówki dla osób podejmujących decyzje w systemie ochrony zdrowia, dotyczące edukacji pacjentów z hipercholesterolemią i jej powikłaniami, a także dostępności do nowoczesnej farmakoterapii, w tym terapii skojarzonej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Nowy prezes PTNT: o nadciśnieniu należy więcej mówić w przestrzeni publicznej
Źródło: Puls Medycyny