Wyzwania systemowe związane z leczeniem biologicznym - debata “Pulsu Medycyny”
aktualizacja: 28-06-2021, 11:20
Jakie działania systemowe należy wprowadzić w Polsce, aby jak najszybciej zwiększyć dostęp do terapii biologicznych? Dyskutowali o tym eksperci zaproszeni do debaty “Pulsu Medycyny”.
Produkty lecznicze pochodzenia biologicznego po raz pierwszy wprowadzane były do praktyki klinicznej w latach 80. XX wieku. Obecnie stosuje się je w wielu dziedzinach medycyny, m.in. w reumatologii, dermatologii, w leczeniu schorzeń o podłożu autoimmunologicznym oraz w wielu innych wskazaniach. Terapie biologiczne, mimo że stosowane już od niemal 40 lat, nadal są bardzo kosztowne. Rozwiązaniem barier finansowych związanych ze stosowanie leków biologicznych miało być wprowadzenie leków biologicznych biorównoważnych. Terapie biologiczne biorównoważne są znacznie tańsze od leków referencyjnych, ale mimo to wykazują taką samą skuteczność.
Dostęp do leczenia biologicznego, zgodnie z informacjami opublikowanymi w raporcie dotyczącym terapii biologicznych z 2019 r., ma zaledwie ok. 2 proc. pacjentów w Polsce. Na listach refundacyjnych zbyt rzadko także pojawiają się leki biologiczne biorównoważne. O tym, jakie działania systemowe należy wprowadzić w naszym kraju, aby jak najszybciej zwiększyć dostęp do terapii biologicznych, podczas debaty “Pulsu Medycyny”, dyskutowali:
- prof. dr hab. n. med. Joanna Narbutt, kierownik Kliniki Dermatologii Dziecięcej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie dermatologii i wenerologii;
- dr n. med. Marcin Stajszczyk, kierownik Oddziału Reumatologii i Chorób Autoimmunologicznych Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu, przewodniczący Komisji ds. Programów Lekowych i Polityki Zdrowotnej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego;
- Dagmara Samselska, prezes zarządu Fundacji AMICUS;
- Krzysztof Kopeć, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego;
Zapraszamy do oglądania!

Źródło: Puls Medycyny