W otwockim szpitalu powstało laboratorium chodu. Posłuży pacjentom, lekarzom i fizjoterapeutom
Laboratorium chodu dostępne w otwockim szpitalu pomaga w precyzyjnej diagnostyce pacjentów, lepszym doborze protez po amputacji i szybszym dochodzeniu do prawidłowego chodu osobom z endoprotezami. Zbadanie prawidłowości chodu może być także bardzo cenne dla sportowców.

W klinice rehabilitacji szpitala im. prof. Adama Grucy w Otwocku powstało laboratorium chodu. Komputerowy system sczytuje dane z kamer, platform i czujników, a lekarze na podstawie danych mogą m.in. precyzyjniej diagnozować problemy, lepiej monitorować efekty operacji i rehabilitacji.
– W trakcie badania pacjent chodzi boso po specjalnej platformie. Ma umieszczone na ciele elektrody odbierające pracę wybranych mięśni oraz czujniki ruchu, od których odbite światło analizuje system wielu kamer równocześnie – wyjaśnia prof. Małgorzata Łukowicz, kierownik Kliniki Rehabilitacji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego CMPK w Otwocku i konsultant krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej.
Analiza chodu pomaga m.in. w doborze protez
Prof. Łukowicz wskazała, że dzięki kompleksowej analizie chodu można skuteczniej ocenić deficyty u pacjenta po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego czy kolanowego, dobrać właściwe procedury rehabilitacyjne, sprawdzić, czy pacjent może odstawić kule, czy wymaga dalszej rehabilitacji.
– W laboratorium chodu, badając różne parametry, widzimy np., czy pacjent po amputacji kończyny dolnej ma prawidłowo dobraną protezę i równomiernie obciąża obie strony ciała. Jeśli nie, to znak, że nadal powinien być rehabilitowany bądź należy dobrać inne zaopatrzenie protetyczne – dodała prof. Łukowicz.
Prawidłowy chód chroni przed kontuzją
Zbadanie prawidłowości chodu może być także – jak zaznaczyła – bardzo cenne dla sportowców, bo dzięki temu mogą uniknąć kontuzji.
– Przez lata możemy nie wiedzieć, że nasz chód jest nieprawidłowy, dopóki nie powoduje dolegliwości bólowych" – wskazała prof. Łukowicz.
– Asymetria ciała jest szczególnie niebezpieczna u sportowców, gdyż może powodować przeciążenia i prowadzić do urazów. Podobnie u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu – dodała.
Prof. Łukowicz podała, że często dopiero podczas dokładnego komputerowego badania może się okazać, że boli nas kręgosłup, bo mamy asymetrię, która skutkuje przeciążeniem struktur miednicy i kręgosłupa.
Chód i nasze stopy wpływają na prawidłową sylwetkę
– Nie doceniamy naszych stóp, a one mają ogromne znacznie, jeśli chodzi o zachowanie prawidłowej postawy ciała – podkreśliła prof. Łukowicz.
Wyjaśniła, że ludzka stopa zbudowana jest z 26 kości i z aż 33 stawów. - Gdy chodzimy, nasze stopy muszą unieść nacisk wielu ton, dlatego każda nieprawidłowa nawet drobna zmiana w postawie ciała odbija się na przeciążeniu stawów skokowych, biodrowych, kolanowych oraz kręgosłupa – zaznaczyła.
Prof. Łukowicz tłumaczy, że nawet drobne odejście od wzorca prawidłowego chodu może powodować dysproporcje w rozkładzie ciężaru ciała, różnicę w długości nóg czy zapalenie rozcięgna podeszwowego. Takie problemy zdrowotne mogą powodować częstsze kontuzje i problemy bólowe.
Laboratorium posłuży edukacji lekarzy i fizjoterapeutów
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, które jest organem założycielskim otwockiego szpitala, podała, że laboratorium chodu będzie wykorzystywane jako narzędzie w edukacji lekarzy w dziedzinie rehabilitacji medycznej i fizjoterapeutów. Lekarze i fizjoterapeuci podczas kursów specjalizacyjnych nauczą się m.in., jak przeprowadzić badania oraz jak na ich podstawie właściwie zaplanować proces rehabilitacji.
Sprzęt do laboratorium chodu został sfinansowany z projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Małgorzata Łukowicz krajowym konsultantem w dziedzinie rehabilitacji medycznej
Źródło: Puls Medycyny