Przewlekła choroba nerek (PChN): popularny pestycyd możliwym czynnikiem ryzyka
Malation, szeroko stosowany środek owadobójczy, może zwiększać ryzyko przewlekłej choroby nerek (PChN) - informuje „International Journal of Environmental Research and Public Health“.

Malation - który jest bardzo toksyczny dla owadów, a stosunkowo mało szkodliwy dla ludzi - jest używany w rolnictwie i sadownictwie, uprawie warzyw, do zwalczania komarów i muszek owocowych, a nawet (w stężeniu około 0,5 proc.) jako składnik preparatów przeciwko wszawicy i świerzbowi. W USA to najczęściej stosowany insektycyd, od dawna zaaprobowany przez FDA.
Przewlekła choroba nerek (PChN): malation może jej sprzyjać
Naukowcy z University of Queensland przeanalizowali powiązania między ekspozycją na pestycydy a ryzykiem dysfunkcji nerek u 41 847 osób, korzystając z danych z amerykańskiego National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES). Jak się okazało, osoby narażone na większe dawki malationu miały o 25 proc. wyższe ryzyko przewlekłej choroby nerek.
- Początkowo podejrzewano, że ten stan rzeczy był związany z miejscami pracy w rolnictwie - poprzez narażenie na stres cieplny, odwodnienie, opryskiwanie pestycydami, metale ciężkie i agrochemikalia - powiedział dr Nicholas Osborne z University of Queensland.
- Jednak zanieczyszczenie środowiska, pozostałości pestycydów i leki ziołowe potencjalnie zawierające metale ciężkie mogą również przyczyniać się do PChN - dodał.
Malation a ryzyko uszkodzenia nerek: pierwsze takie badanie
Choć przyczyna zwiększonej zachorowalności na PChN pozostaje nieznana - sugerowano, że możliwe drogi narażenia to rozpylanie pestycydów bez środków ochrony osobistej i praca ze skażoną glebą.
Badanie naukowców z University of Queensland było pierwszym, które dostarczyło dowodów łączących malation z ryzykiem uszkodzenia nerek u ludzi.
- Odkrycia sugerują, że powinniśmy ograniczyć narażenie na pestycydy, nawet w bardzo małych dawkach, ponieważ chroniczne narażenie może prowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych - zaznaczył dr Osborne.
- Będziemy nadal badać, czy w grę wchodzą także inne pestycydy i planujemy zbierać dane na temat zachowań rolników ze Sri Lanki, aby zbadać ich poziom narażenia podczas stosowania pestycydów w polu - dodał.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Polak opracował nowy marker wczesnego uszkodzenia nerek u dzieci
Źródło: Puls Medycyny