Polak opracował nowy marker wczesnego uszkodzenia nerek u dzieci
Ślinowe markery redoks mogą być wykorzystane do nieinwazyjnej i wczesnej diagnostyki niektórych chorób wieku rozwojowego, takich jak chociażby przewlekła choroba nerek - mówi dr Mateusz Maciejczyk, laureat 4. miejsca w konkursie Supertalent w Medycynie.
Zaburzenia wydzielania śliny to bardzo częsty problem kliniczny występujący w przebiegu nie tylko chorób jamy ustnej, ale też szeregu schorzeń ogólnoustrojowych.
- Mechanizmy odpowiadające za rozwój tych zaburzeń do dnia dzisiejszego nie są dokładnie znane. Jeśli chodzi o zaburzenia wydzielania śliny u dzieci to w tym obszarze dotychczas nie było żadnych naukowych doniesień. W moich pionierskich badaniach jako pierwszy wykazuję, że zaburzenia równowagi redoks odpowiadają za zmianę składu zarówno jakościowego, jak i ilościowego u dzieci. Jako pierwszy wykazałem, że zaburzenia enzymatycznych systemów antyoksydacyjnych, zwiększone utlenianie białek, lipidów i kwasów nukleinowych w gruczołach ślinowych odpowiadają za zmniejszone wydzielanie śliny - wyjaśnił dr n. med. Mateusz Maciejczyk, adiunkt w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Ergonomii Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, laureat 4. miejsca w konkursie Supertalent w Medycynie.
Jak dodał, wyniki badania mają znaczące implikacje kliniczne, ponieważ stosowanie antyoksydantów może stanowić jedną ze strategii terapeutycznych niwelujących te zaburzenia.
- Ślinowe markery redoks mogą być wykorzystane do nieinwazyjnej i wczesnej diagnostyki niektórych chorób wieku rozwojowego, takich jak chociażby przewlekła choroba nerek. Dotychczas nie było żadnego narzędzia, które dostarczałoby informacji o wczesnym uszkodzeniu funkcji nerek, a ślinowe markery redoks mogłoby zostać w ten sposób wykorzystane - dodał dr Maciejczyk.
Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Supertalenty w Medycynie 2021: wygrał kardiolog z żyłką wynalazcy
Źródło: Puls Medycyny