“Oblicza Medycyny”. Wczesna diagnostyka podstawą terapii niedrobnokomórkowego raka płuca
aktualizacja: 19-03-2021, 18:20
W kolejnym odcinku programu “Oblicza Medycyny” zapytaliśmy ekspertów, dlaczego zapewnienie optymalnej ścieżki diagnostycznej chorym na niedrobnokomórkowego raka płuca jest podstawą skutecznego leczenia. Zaproszenie do studia “Pulsu Medycyny” przyjęli: prof. dr hab. n. med. Renata Langfort z Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie oraz dr hab. n. med. Łukasz Gąsiorowski z Zakładu Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Wczesna diagnostyka niedrobnokomórkowego raka płuca pozostaje wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia. Większość nowotworów zostaje bowiem rozpoznana w stopniu zaawansowania, który uniemożliwia stosowanie najskuteczniejszej metody terapii - leczenia operacyjnego.
Trwająca pandemia COVID-19 również przyczynia się do opóźnień w diagnostyce tego nowotworu. W ostatnich miesiącach znacząco spadła także liczba pacjentów kwalifikowanych do leczenia operacyjnego. O wyzwania związane z diagnostyką niedrobnokomórkowego raka płuca w czasie i po pandemii COVID-19 zapytaliśmy prof. dr hab. n. med Renatę Langfort, specjalistę w dziedzinie patomorfologii, kierownika Zakładu Patomorfologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, oraz dr. hab. n. med. Łukasza Gąsiorowskiego, prof. UM, specjalistę w dziedzinie torakochirurgii z Zakładu Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
Zapraszamy do oglądania!

POLECAMY TAKŻE inne odcinki programu “Oblicza Medycyny” poświęcone leczeniu pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca:
Nowe możliwości leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca - rozmowa z prof. Dariuszem M. Kowalskim
Źródło: Puls Medycyny