“Oblicza Medycyny”. Sztuczna inteligencja pomaga w diagnostyce raka szyjki macicy
Każdego roku raka szyjki macicy wykrywa się u około ok. 2,5 tys. Polek. Umiera ponad 1,5 tys. pacjentek. Tymczasem rak szyjki macicy może być wcześnie rozpoznany i wyleczalny. Nowe możliwości diagnostyczne, oparte na algorytmach sztucznej inteligencji, są już wykorzystywane w walce z tą chorobą.
Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła negatywnie na zgłaszalność kobiet na badania diagnostyczne w kierunku raka szyjki macicy. „Ocenia się, że w 2020 r. badaniom profilaktycznym, finansowanym przez NFZ, poddało się zaledwie 14 proc. kobiet. Odkładanie badań grozi w przyszłości „post-covidowym tsunami” pacjentek z zaawansowanymi stadiami choroby” – przyznał prof. dr hab. n. med. Mariusz Zimmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, który gościł w programie „Oblicza Medycyny”.
Jeszcze przed pandemią ok. 40 proc. nowo diagnozowanych przypadków raka szyjki macicy stwierdzano w bardzo zaawansowanych stadiach choroby. W efekcie Polska ma jedne z najwyższych wskaźników zachorowań i umieralności z powodu nowotworów złośliwych szyjki macicy w Europie.
Specjaliści są zgodni: trzeba skupić się na prewencji pierwotnej (szczepienia przeciw HPV), a także dążyć do zwiększenia liczby badań cytologicznych i dbać o to, aby dawały one jak najmniej wyników fałszywie ujemnych.
Wirtualne konsylium z udziałem AI
W sukurs lekarzom przychodzi także nowoczesna technologia. Dostępne są już urządzenia, które obrazy - uzyskane podczas kolposkopii - analizują z użyciem algorytmów sztucznej inteligencji. Algorytm został opracowany w oparciu o tysiące zdjęć szyjki macicy, opatrzonych komentarzem przez czołowych specjalistów w zakresie kolposkopii. Zrobione zdjęcia są w czasie rzeczywistym porównywane z tysiącami obrazów w bazie, które już wcześniej zostały ocenione przez ekspertów. W ten sposób odbywa się „wirtualne konsylium”, a sztuczna inteligencja (AI) uczy się i doskonali rozpoznanie z każdym kolejnym przypadkiem.
„Oczywiście, inteligencja rozszerzona klasy medycznej w żaden sposób nie zastępuje lekarza. To jednak bardzo pomocne narzędzie diagnostyczne” – dodaje prof. Mariusz Zimmer.
Więcej w programie „Oblicza Medycyny”. Zapraszamy do oglądania!
ZOBACZ TAKŻE: Prof. Mariusz Bidziński: tylko 14 proc. kobiet w pandemii zgłosiło się na cytologię w ramach badań przesiewowych
Matematyczne usidlanie szpiczaka plazmocytowego
Źródło: Puls Medycyny