"Oblicza Medycyny": Jaka jest świadomość społeczna i wykrywalność nowotworów krwi Polsce? [WIDEO]
Gościem kolejnego odcinka „Oblicz Medycyny” jest prof. Ewa Lech-Marańda, konsultant krajowy w dziedzinie hematologii, dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, z którą rozmawiamy na temat świadomości społecznej nowotworów krwi, a także diagnostyki i możliwości terapeutycznych pacjentów hematoonkologicznych.
Szacuje się, że co 30 sekund jedna osoba na świecie dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. W Polsce choruje około 150 tys. osób, a każdego roku diagnozowanych jest ponad 6 tys. nowych przypadków. Niestety, często zbyt późno, by wdrożyć skuteczne leczenie. Problemem jest to, że Polacy zbyt rzadko wykonują morfologię krwi - proste badanie, które jest podstawą diagnostyki nowotworów krwi. Sprawę utrudnia fakt, że pierwsze objawy tych chorób często są niespecyficzne. Jak mogą się one manifestować? I co można zrobić, zarówno w obszarze świadomości społecznej, jak i zmian systemowych, aby zwiększyć wykrywalność nowotworów krwi? A także jakie są możliwości terapeutyczne, a tym samym rokowanie dla osób, które zachorowały?
Na te i jeszcze więcej pytań odpowiada prof. Ewa Lech-Marańda, a rozmowę prowadzi red. Katarzyna Matusewicz. Zapraszamy do oglądania!
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Katarzyna Matusewicz