Lewica apeluje o powołanie międzyresortowego zespołu ds. zdrowia psychicznego
Powołanie międzyresortowego zespołu ds. zdrowia psychicznego, w którego skład weszliby przedstawiciele resortów edukacji, zdrowia i rodziny – to jeden z postulatów Lewicy po obradach okrągłego stołu nt. problemów psychiatrii dziecięcej.

Lewica zorganizowała w piątek, 10 marca, w Sejmie okrągły stół o problemach psychiatrii dziecięcej w Polsce, argumentując że "ratunek dla zdrowia psychicznego młodych to pilne wyzwanie dla polityków, ochrony zdrowia, edukacji i całego systemu".
Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że w spotkaniu uczestniczyło ok. 40 organizacji, wśród nich związki zawodowe, lekarskie i organizacje pozarządowe.
– Okrągły stół będzie się dalej spotykał (...), uformujemy trzy zespoły. Pierwszy – do zmian systemowych w ochronie zdrowia, drugi – do zmian systemowych w polityce społecznej i trzeci – do zmian systemowych w oświacie – zapowiedziała Piechna-Więckiewicz.
Składamy apel, aby powstał międzyresortowy zespół ds. zdrowia psychicznego
Z kolei posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że ze spotkania wychodzi "z głębokim przekonaniem, że aby zaradzić wyzwaniom związanym ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, trzeba w końcu skończyć z polską resortową".
– Nie może być tak, że resort zdrowia robi jedno, system oświaty i edukacji – drugie, a system polityki społecznej – nie wie, co robi ten pierwszy, drugi, i podejmuje własne działania. W taki sposób nie odpowie się na palący kryzys zdrowia psychicznego wśród młodych, na narastającą liczbę prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży – podkreśliła.
– Dlatego powołujemy te trzy podzespoły. Dlatego też składamy apel, aby powstał międzyresortowy zespół ds. zdrowia psychicznego, żeby w końcu ministerstwa zdrowia, edukacji i polityki społecznej zaczęły ze sobą rozmawiać – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.
W styczniu 2023 r. Fundacja GrowSpace wystąpiła w trybie dostępu do informacji publicznej do wszystkich komend wojewódzkich policji i do Komendy Stołecznej Policji o dane o zamachach samobójczych dzieci i młodzieży do 18 lat, w tym zakończonych zgonem. W 2022 r. Łącznie zanotowano 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży, z czego 150 zakończyło się zgonem.
PRZECZYTAJ TAKŻE: O psychiatrii dziecięcej w Senacie. Owsiak narzeka na komunikację z psychiatrami i MZ
Depresja: organizm zwykle wcześniej wysyła sygnały alarmowe, ale wielu pacjentów je ignoruje
Źródło: Puls Medycyny