Wreszcie ruszą lekcje o zdrowiu? Tak, ale dla klas I-III i w ramach godzin wychowawczych
Na konferencji prasowej Adam Niedzielski poinformował, że dla klas I-III szkół podstawowych ruszą tzw. lekcje o zdrowiu - póki co najpewniej w ramach godzin wychowawczych. - Najważniejsze jest to, że dzieci będą się od małego uczyły, co to znaczy zdrowo żyć - powiedział szef MZ.

We wtorek 6 września w Szkole Podstawowej w Mysłakowicach przy ul. Sułkowskiego 1 w województwie dolnośląskim podczas wspólnej konferencji z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że MZ i MEiN planują wprowadzenie w całej Polsce lekcji o zdrowiu dla najmłodszych uczniów podstawówek w ramach godzin wychowawczych.
Wiedza o zdrowiu w szkole dla najmłodszych
– Te zajęcia będą prowadzone w klasach I-III (szkół podstawowych), pewnie na godzinach wychowawczych – powiedział szef resortu zdrowia.
– Najważniejsze, z mojego punktu widzenia, jest to, że dzieci będą się od małego uczyły, co to znaczy zdrowo żyć, a z drugiej strony, że zdrowie staje się tak naprawdę naszą wspólna wartością, wspólnym dobrem – dodał Niedzielski.
Jak mówił, jest to inicjatywa, w którą zaangażowanych jest wiele instytucji publicznych, co wpisuje się w akcję "Zdrowe życie" zainaugurowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę. Podziękował Narodowemu Instytutowi Zdrowia Publicznego i Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, które przygotowały materiały edukacyjne dla uczniów i dla nauczycieli.
🏫Minister @a_niedzielski jest w Szkole Postawowej w Mysłakowicach. Opowiada najmłodszym jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. pic.twitter.com/TjNj0UWDk4
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 6, 2022
– Okres pocovidowy, popandemiczny, po nauce zdalnej, spowodował uruchomienie kilku programów, które wychodziły naprzeciw problemom, jakie pojawiły się po tym okresie – przypomniał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
– Przy pomocy Akademii Wychowania Fizycznego i dzięki Akademii Wychowania Fizycznego wdrożyliśmy program “WF z AWF” – to przede wszystkim kondycja fizyczna wśród dzieci w klasach I-III. Przeznaczyliśmy na to 70 mln zł. Powstało kilkanaście tysięcy “Sport Klubów”, które działają w całej Polsce" – mówił.
Minister @a_niedzielski: Rusza projekt #MZ i @MEIN_GOV_PL dla klas 1-3. Projekt ma przekonać uczniów do zdrowych nawyków, nie tylko żywieniowych 🥦⛹️♀️ pic.twitter.com/Kxhts5zBIW
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) September 6, 2022
Nie tylko aktywność fizyczna, ale też profilaktyka żywieniowa
– Oprócz aktywności fizycznej chcemy również postawić na zdrowy styl życia i zdrowe żywienie. Stąd skorzystaliśmy z propozycji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i uruchomiliśmy program “Junior Edu-Żywienie” (JEŻ) wraz z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego, za 20 mln zł (...). To jest program badawczo-edukacyjny, który w efekcie pozwoli skorzystać nauczycielom w całej Polsce z profesjonalnych materiałów edukacyjnych na temat zdrowego żywienia i zdrowego stylu życia. Będą to materiały przygotowane przez naukowców z, można powiedzieć, takiego flagowego okrętu polskiej nauki, jakim jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Za to naukowcom z SGGW bardzo dziękuję – mówił.
– Chcemy postawić na profilaktykę, która rzeczywiście uwolni nas z wielu problemów, które pojawiłyby się, gdyby nie te programy – dodał szef MEiN.
Wiceminister edukacji Marzena Machałek podkreśliła, że istotą nowego programu jest to, aby w przystępny sposób ugruntowywać u najmłodszych uczniów zdrowe nawyki.
– Spowoduje to, że dzieci wejdą w dorosłe życie zdrowe i odpowiedzialne za własne zdrowie. Świadomość odpowiedzialności za własne zdrowie należy budować już od dzieciństwa – z jednej strony ruch, a z drugie zdrowe odżywianie oraz dobra kondycja psychiczna – mówiła Machałek.
Materiały do projektu edukacji zdrowotnej dla uczniów klas I-III są dostępne dla nauczycieli w formie elektronicznej.
To kolejne podejście do lekcji o zdrowiu
Na początku lutego 2022 r. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło postępowanie przetargowe w ramach programu Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Celem programu jest m.in. pilotaż dla uczniów i nauczycieli w ramach edukacji na rzecz profilaktyki przeciwnowotworowej - informowano wówczas. Temat lekcji o zdrowiu pojawia się w debacie o zdrowiu publicznym już od dawna: jeszcze kilka lat temu na konieczność ich wprowadzenia wskazywał m.in. rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Początkowo miał to być odrębny przedmiot, ale z czasem zdecydowano o włączeniu lekcji o zdrowiu do programu godzin wychowawczych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W szkołach mają ruszyć lekcje o zdrowiu. Jest przetarg MZ na program i poradniki
Źródło: Puls Medycyny