Ważne zmiany w rehabilitacji po COVID-19
Do programu rehabilitacji po COVID-19 Narodowego Funduszu Zdrowia będzie można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby - wynika z zarządzenia prezesa NFZ.

W poniedziałek (18 października) na stronie Centrali NFZ opublikowano zarządzenia prezesa Funduszu zmieniające zarządzenie ws. zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, które wydłuża okres przystąpienia do rehabilitacji pocovidowej w programie NFZ. Ale nie jest to jedyna zmiana.
Rehabilitacja po COVID-19 nawet rok od zakończenia leczenia
Do tej pory z rehabilitacji po COVID-19 mogli skorzystać pacjenci do 6 miesięcy od zakończenia leczenia. Od 19 października 2021 roku dzięki wspomnianej nowelizacji ten okres zostaje wydłużony o kolejne 6 miesięcy. W efekcie pacjenci rozpoczną program rehabilitacji pocovidowej nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia.
Zmiany dotyczą wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej, czyli:
- stacjonarnej i uzdrowiskowej
- ambulatoryjnej
- domowej
Zmian jest więcej
Zgodnie z nowym zarządzeniem rehabilitację po COVID-19 będzie mógł prowadzić także ośrodek rehabilitacji dziennej.
Ponadto dookreślono, że udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w przedmiotowym zakresie jest realizowane na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego po zakończonym leczeniu potwierdzonej choroby COVID-19. Znowelizowane przepisy doprecyzowują również termin zakończenia leczenia COVID-19. Określają go jako:
- datę zakończenia izolacji domowej
- lub datę wypisu ze szpitala
- lub datę wypisu z izolatorium
Kolejna zmiana dotyczy wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym). Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni.
Rehabilitacja pocovidowa: rozliczanie
Nowe przepisy mają zastosowanie do rozliczania świadczeń rehabilitacji po COVID-19 od 15 października 2021 r.
Jak przypomina NFZ, aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wypadanie włosów po COVID-19 może dotyczyć nawet 1/3 ozdrowieńców
Uszkodzenia narządów po COVID-19? U młodych tak samo jak u osób starszych
Źródło: Puls Medycyny