Specjaliści z Żywca wykonali pierwszy zabieg na zastawkach serca. Pacjentka miała 91 lat
W szpitalu w Żywcu niedawno otwarto oddział kardiologii. Placówka właśnie poinformowała o pierwszym zabiegu na zastawkach przeprowadzonych na 91-letniej pacjentce ze skrajną niewydolnością serca.
Zaawansowana niewydolność serca była u pacjentki spowodowana zwężoną zastawką aortalną. Specjaliści z Żywca przeprowadzili u kobiety procedurę balonowej walwuloplastyki aortalnej.
Pacjentka wysokiego ryzyka
Ordynator oddziału kardiologicznego w Żywcu dr Marcin Dębiński wyjaśnił, że do procedury są kwalifikowani zazwyczaj chorzy wysokiego ryzyka, u których zachodzi znaczące ryzyko zgonu. Są to pacjenci, którzy nie mogą być poddani wymianie zastawki aortalnej.
– Wykonywana ona jest u pacjentów z bardzo ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej i objawami zagrażającymi życiu, gdy chory nie kwalifikuje się do operacji jej wymiany ze względu na bardzo duże ryzyko. Zabieg ma na celu ustabilizowanie stanu pacjenta, tak by później możliwe było wykonanie małoinwazyjnego wszczepienia zastawki – powiedział dr Marcin Dębiński.
Stan chorej ustabilizował się po zabiegu na tyle, że mimo wieku i licznych chorób współtowarzyszących w dobrym stanie i o własnych siłach opuściła oddział.

Oddział kardiologiczny w Żywcu działa od połowy sierpnia
To kolejny zabieg, który wykonali kardiolodzy w żywieckiej lecznicy. Tamtejszy oddział został formalnie otwarty w połowie sierpnia. Krótko potem przeprowadzili dwa pierwsze zabiegi implantacji stymulatorów serca, tzw. rozruszników, u pacjentów z zagrażającymi życiu zaburzeniami rytmu serca.
Nowy szpital żywiecki, otwarty rok temu, powstał na peryferiach miasta w partnerstwie publiczno-prywatnym miejscowego starostwa z firmą InterHealth Canada. To pierwszy taki projekt w Polsce. Lecznica stanęła na działce należącej do powiatu.
W szpitalu działają oddziały: kardiologiczny, chorób wewnętrznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym, ginekologiczno-położniczy, neonatologiczny, pediatryczny, intensywnej terapii, a także – w innym budynku – rehabilitacyjny.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Kardiolodzy z Puław zaczęli wszczepiać stymulatory serca
Narodowy Instytut Kardiologii: polscy specjaliści przeprowadzili unikalny zabieg
Źródło: Puls Medycyny