Rzecznik MZ: molnupiravir w Polsce już w połowie grudnia. Dla jakich pacjentów?
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort zdrowia molnupiravir trafi do Polski w połowie grudnia i będzie podawany chorym zagrożonym ciężkim przebiegiem COVID-19.

11 listopada Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) pozytywnie zaopiniowała dwa leki na COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Zgodnie z rekomendacjami EMA oba leki można dopuścić do stosowania.
Polska stawia nie tylko na molnupiravir
Czy polskie Ministerstwo Zdrowia będzie uczestniczyło w procedurze zakupów obecnie ocenianych przez europejskiego regulatora leków na COVID-19? 12 listopada skomentował tę kwestię Wojciech Andrusiewicz.
Rzecznik MZ poinformował, że Polska uczestniczy w przetargach w sprawie wszystkich leków, które Unia Europejska będzie kupować, także tych dopuszczonych 11 listopada przez EMA.
- Na dzień dzisiejszy mamy zakontraktowany Molnupiravir. Rekomendacja EMA w sprawie Molnupiraviru ma być w przyszłym tygodniu, będzie on dostępny w Polsce prawdopodobnie w połowie grudnia - poinformował Andrusiewicz.
- Poza tym, że uczestniczymy w przetargach unijnych, to rozmawiamy też oddzielnie z producentami - dodał.
Lek o nazwie molnupiravir opracowany przez firmę Merck może być podawany osobom powyżej 18. roku życia. Zgodnie z zaleceniami ma być przyjmowany doustnie dwa razy dziennie przez pięć dni przez osoby, u których infekcja przebiega łagodnie lub umiarkowanie.
Molnupiravir przeciwko COVID-19 tylko dla pacjentów wysokiego ryzyka?
Zgodnie z zapowiedziami MZ molnupiravir będzie stosowany w terapii COVID-19 u pacjentów wysokiego ryzyka. Wojciech Andrusiewicz poinformował o tym podczas konferencji prasowej.
- Mamy zakontraktowane dostawy leku Molnupiravir - to jest kilkadziesiąt tysięcy sztuk, które powinny przyjść jeszcze w grudniu - powiedział.
Jak dodał Andrusiewicz, lek wykazuje wysoką skuteczność, ale jego efektywność w dużej mierze zależy od czasu podania.
- Jest to lek do stosowania domowego i w tej chwili wraz z przedstawicielami Rady Medycznej analizujemy, w jaki sposób rozpocząć jego podawanie - dodał.
Lek ten będzie wydawany pacjentom z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
- Pacjenci są ściśle wskazani - są to pacjenci z wysokim ryzykiem dość tragicznego przebiegu choroby, tzn. są to pacjenci z grup ryzyka, którym powinniśmy podawać ten lek. (...) przyszłym tygodniu Europejska Agencja Leków najprawdopodobniej zarekomenduje go do użycia w trybie awaryjnym. To znaczy, że każdy kraj będzie decydował samodzielnie o użyciu tego leku, poza procesem rejestracji - podkreślił Andrusiewicz.
Co z dwoma innymi lekami zatwierdzonymi przez EMA, czyli Ronapreve i Regkirona?
- W tej chwili z jednym producentem tego leku jesteśmy w kontakcie i będziemy w najbliższych tygodniach chcieli zakupić ten lek - poinformował Andrusiewicz.
Jego zdaniem Polska jest stosunkowo dobrze zaopatrzone w leki służące do terapii COVID-19. Polscy pacjenci o umiarkowanym i ciężkim przebiegu choroby mają dostęp do baricytynibu,
Dodał, że w 4. fali epidemii jest też nowy lek do stosowania w umiarkowanym i ciężkim przebiegu choroby COVID-19.
- Ten lek dopiero w tej czwartej fali covidu wszedł do szpitali. Jest on już stosowany w tej chwili, kolejne transze zakupowe trafiają do Polski. Stosujemy dodatkowo jeszcze Tocilizumab - to jest tak, jak w poprzednich falach epidemicznych. Mniej obecnie stosujemy lek pod nazwą Remdesivir - zwrócił uwagę Andrusiewicz.
PRZECZYTAJ TAKŻE: EMA pozytywnie o dwóch lekach na COVID-19
Molnupirawir w Polsce? Dr Leszek Borkowski: może jeszcze w tym roku
Źródło: Puls Medycyny