Prof. Marian Zembala: polska transplantologia osiągnęła europejski poziom
Od początku tego roku w Polsce wykonano 164 przeszczepy serca i 58 przeszczepów płuc - to więcej niż w całym ubiegłym roku, kiedy przeszczepiono 145 serc i 51 płuc. - Polska transplantologia osiągnęła europejski poziom - podkreślił prof. Marian Zembala.

Ogółem w Polsce wykonano w minionym roku 1180 przeszczepów narządów (najwięcej - nerek) od zmarłych dawców, a w ciągu trzech kwartałów tego roku – 993.
Rekordowy rok pod względem przeszczepów
- Transplantologia jest dźwignią nowoczesnej medycyny. Trzeba z dumą powiedzieć, że polska transplantologia osiągnęła europejski poziom. To znaczy, że polscy pacjenci, którzy mają nieodwracalnie uszkodzone płuca, wątrobę, serce, trzustkę, nerkę, rogówkę - nie muszą umierać, ale są ratowani we własnym kraju - podkreślał na konferencji prasowej w piątek 8 października dyrektor zabrzańskiego ośrodka i jeden z ojców polskiej transplantologii prof. Marian Zembala.
Oprócz przeszczepów serca i płuc w 2020 r. w Polsce wykonano 717 przeszczepów nerek (w tym roku do końca września – 543), 4 przeszczepy nerek i trzustki (w tym roku 17) i 263 przeszczepy wątroby (w tym roku 217).
W zabrzańskim ośrodku od 1985 r. przeprowadzono łącznie 1677 przeszczepów: serca, pojedynczego płuca, obu płuc, serca i płuc oraz serca i nerki. W tym roku transplantacji serca (oraz serca i nerki) było w Zabrzu 66 (wobec 83 w zeszłym roku) i 38 przeszczepów pojedynczego płuca, obu płuc lub serca i płuc (wobec 28 w całym roku 2020).
Ubiegły rok był w Zabrzu rekordowy pod względem liczby przeszczepów – wiele wskazuje na to, że w 2021 r. łączna liczba przeszczepów serca i płuc będzie jeszcze większa. Już teraz liczba wykonanych w zabrzańskim ośrodku przeszczepów płuc jest najwyższa w historii.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dr Piotr Remiszewski: Gdański ośrodek jest ważnym punktem na transplantacyjnej mapie Polski
Polsko-ukraińska współpraca dla dobra pacjentów i transplantologii
Współpraca transplantologów z Zabrza ze specjalistami z Ukrainy umożliwiła u naszego wschodniego sąsiada realizację programu przeszczepów, o czym także przypomniał prof. Zembala.
- To cudowny przykład dzielenia się dobrem – mówił.
Profesor podziękował wszystkim, bez których transplantacje narządów nie byłyby możliwe – zespołom lekarskim i pielęgniarskim, centrum organizacyjno-koordynacyjnemu ds. transplantacji Poltransplant oraz wojsku i policji – służbom zaangażowanych w transport (także lotniczy) organów do przeszczepu.
Jakim odbiorem społecznym cieszy się transplantologia? Zgodnie z wynikami CBOS, przytoczonymi podczas konferencji, prawie trzy czwarte Polaków popiera przeszczepianie narządów.
W Polsce obowiązuje domniemana zgoda na pobranie narządów do przeszczepu (po udokumentowaniu śmierci mózgu), jeżeli nie został wcześniej zgłoszony sprzeciw. Często jednak rodziny zmarłych nie wiedzą, jaka była ich wola w tej sprawie. „Poinformuj rodzinę o zgodzie na pobranie narządów. Twoje ’Tak’ ma moc” – przekonują lekarze w ramach specjalnej kampanii edukacyjnej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Zembala apeluje do młodych lekarzy o pozostanie w Polsce: jeśli coś wam się nie podoba, to zmieniajcie system
Prof. Danielewicz: Polska transplantologia podnosi się z pandemii
Źródło: Puls Medycyny