Politycy o farmaceutach: doskonale wykształceni medycy, ich potencjał musi być wykorzystany
Dziś nie wykorzystujemy potencjału farmaceutów tak, jak powinniśmy to robić. To doskonale wykształceni medycy i szkoda, żeby ich wiedza ograniczała się do tego, żeby jedynie wydawali leki pacjentom - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– Pandemię przeżyliśmy dość dotkliwie i to właśnie dzięki farmaceutom udało nam się przejść przez nią zaopiekowanymi. Właśnie wtedy wprowadziliśmy szczepienia do aptek. To był rewelacyjny pomysł, przecież apteki są najbliżej pacjenta, bliżej nawet niż lekarze POZ - mówił podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Przedstawiciel resortu podkreślił, że właśnie ta bliskość pacjenta i potencjał wiedzy, jaki posiadają farmaceuci, przemawiał za tym, by w aptece była możliwość wykonania szczepienia przeciw COVID-19. - Były obawy, pytania o to, czy aptekarz sobie poradzi, czy to jest bezpieczne. Okazało się, że tutaj nic się nie dzieje - podkreślił.
Potencjał farmaceutów trzeba wykorzystywać szeroko
Waldemar Kraska zaznaczył również, że opieka farmaceutyczna powinna być bardzo szeroka. - Wielokrotnie także jako lekarz, kierując pacjenta do szpitala, mówiłem, “niech pan zabierze wszystkie leki do szpitala, żeby to wszystko uporządkować”. Dlatego jestem przekonany, że przegląd apteczny, który teraz trwa jako pilotaż, to też jest rola i miejsce farmaceuty. Aptekarze doskonale wiedzą, które leki nie “współgrają” i dzięki ich wskazówkom można te leki zmieniać. Tutaj rola farmaceuty jest bardzo wielka - wskazał.
Kraska przyznał, że “borykamy się z brakiem kadr, czy to w szpitalach, czy w specjalistyce”. - Tymczasem już dziś wiele problemów możemy rozwiązać na poziomie apteki. I tak się dzieje w wielu krajach, trzeba tylko te wzorce przenosić do naszego systemu - stwierdził.
– Już dziś widać, że w Polsce także to działa. Widzimy to na co dzień w aptekach. Kiedy pacjent przychodzi do apteki po leki, farmaceuta często wyjaśnia, doradza, jakie leki i z czym przyjmować. Tego, czego nam brakuje, to sformalizowania i rozszerzenia tych usług, bo w tym zawodzie jest ogromny potencjał - mówił.
Ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia jego rolę
Do potencjału tej grupy zawodowej odniósł się także poseł PiS Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.
- Od samego początku byłem zwolennikiem rewolucyjnego podejścia, aby szczepienia w aptekach umożliwić, najpierw przeciwko Covid, a potem poszerzyć je na szczepienie przeciwko grypie - mówił.
Wyjaśniał: - Spójrzmy szerzej na różne inne zagadnienia. Odwołam się do ustawy z grudnia 2020 r - Ustawy o zawodzie farmaceuty. W art. 4 jest szczegółowo opisana m.in. opieka farmaceutyczna, łącznie z tym, jak powinna przebiegać współpraca z lekarzem. Tak więc to, o co dziś apelujemy, jest opisane i jest obowiązujące polskim prawem, niezależnie, czy jest to pilotaż czy nie. Wystarczy to realizować.
Farmaceuci przygotowani do zmian
Dr hab. Agnieszka Neumann-Podczaska z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, koordynatorka pilotażu przeglądu lekowego, przyznała z kolei, że farmaceuci tą droga idą.
– Idziemy właśnie w kierunku, żeby farmaceuta, który radzi w aptece, stał się tym, który wchodzi w pewien ustrukturyzowany proces. Proces, w którym nie tylko jest doradztwo farmaceutyczne, ale prawdziwy przegląd lekowy oferowany najbardziej potrzebującym pacjentom - zaznaczyła.
– Mamy w tej chwili fazę wykonawczą pilotażu przeglądu lekowego, pierwsze bardzo dobre informacje. Mamy kilkaset pacjentów w przeglądzie lekowym, pacjentów, którzy zadają pytania i krążą od specjalisty do specjalisty. I dziś farmaceuci mają na tym polu już pierwsze sukcesy - wykrywają ogromną liczbę problemów lekowych. One są opisywane i ujmowane w format indywidualnego planu opieki farmaceutycznej. Dlatego też propozycja lepszego wykorzystania potencjału farmaceutów i oferowania im tej drogi to jest to, czego dziś farmaceuci oczekują – podsumowała.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Apteki ruszają ze szczepieniami przeciw grypie. Jakie warunki musiały spełnić?
Źródło: Puls Medycyny