Pfizer i BioNTech wystąpiły do EMA o autoryzację szczepionki przeciw COVID-19
Firmy Pfizer i BioNTech wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw CCOVID-19 - podał 2 grudnia 2020 r. Reuters. Dyrektor generalny BioNTech zapowiadał wcześniej, że szczepionka może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne UE w połowie grudnia.
Amerykański producent leków Pfizer poinformował w listopadzie 2020 r. razem ze swym niemieckim partnerem BioNTech o wynikach badań, które wykazały, że ich kandydat na szczepionkę wykazał 95 proc. skuteczności w zapobieganiu COVID-19, bez większych obaw o bezpieczeństwo.

Szczepionka przeciw COVID-19: Pfizer i BioNTech wystąpiły do EMA o autoryzacje swojego preparatu
Pfizer i BioNTech poinformowały o wystąpieniu do EMA 2 grudnia 2020 r. - dzień po tym jak taki krok ogłosił amerykański koncern Moderna, który również opracowuje szczepionkę przeciw koronawirusowi.
CZYTAJ TEŻ: Moderna: nasza szczepionka przeciwko koronawirusowi w 94,5 proc. skuteczna
Europejska Agencja Leków informowała w listopadzie, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 do końca 2020 lub na początku 2021 roku. Komisja Europejska zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie.
EMA, z siedzibą w Amsterdamie, zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych w UE i ich kontrolowaniem. Po “zielonym świetle” z jej strony Komisja Europejska wydaje decyzje pozwalające przedsiębiorstwom farmaceutycznym na sprzedaż leków w całej UE.
EMA ustanowiła przyspieszoną procedurę, która pozwala jej zbadać dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek, gdy tylko staną się dostępne, nawet przed złożeniem formalnego wniosku o zezwolenie ze strony producenta.
Szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii
Z kolei 2 grudnia 2020 r. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę. Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock, szczepienia mogą się zacząć od 2. tygodnia grudnia 2020 r.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca wymaga "dodatkowych badań"
Źródło: Puls Medycyny