“Oblicza Medycyny”. Zdrowotne konsekwencje upadków wśród seniorów
aktualizacja: 01-03-2021, 11:13
Jak znaczącym klinicznie problemem są w populacji pacjentów geriatrycznych upadki? O ich czynnikach ryzyka oraz konsekwencjach opowiedziała w programie “Oblicza Medycyny” prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis.
“Oblicza Medycyny” z udziałem prof. Katarzyny Wieczorowskiej-Tobis są pierwszym odcinkiem programu zrealizowanym w ramach projektu “Senior w gabinecie kilku specjalistów”. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy uznanych ekspertów, którzy zwrócą uwagę na kilka częstych w tej populacji problemów zdrowotnych.
Na ile znaczącym problemem w populacji seniorów są upadki jako przyczyna urazów, niepełnosprawności oraz czynnik ryzyka innych schorzeń i przedwczesnego zgonu? Czy istnieją grupy leków, których zażywanie może zwiększyć ryzyko upadku? Jakie elementy powinien zawierać schemat prawidłowej profilaktyki upadków wśród seniorów (w jaki sposób dobrać np. formę i intensywność aktywności fizycznej?) Czym jest i jak się objawia tzw. zespół poupadkowy? Na pytania odpowiedziała prof. dr hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego.
Źródło: Puls Medycyny