Nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym. Będzie więcej pieniędzy na diagnostykę genetyczną?
aktualizacja: 27-10-2022, 08:27
Głównym celem nowelizacji ustawy jest dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego. Chodzi o świadczenia realizowane w populacji pacjentów do 18. roku życia i związane z diagnostyką genetyczną u dzieci i młodzieży w przebiegu chorób onkologicznych i rzadkich - poinformowała Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

- Sejmowa Komisja Zdrowia zakończyła w środę, 26 października, pierwsze czytanie przedstawionego przez prezydenta RP projektu nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Posłowie przystąpili do procedowania przepisów i składania poprawek. Komisja poparła projekt.
- Głównym celem nowelizacji ustawy jest dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego.
- Chodzi m.in. o szczepienia przeciwko HPV i diagnostykę genetyczną.
Fundusz Medyczny powstał ponad dwa lata temu, miał m.in. zwiększyć dostępność dzieci i młodzieży do nowoczesnych terapii. Jego stworzenie było sztandarowym pomysłem Andrzeja Dudy, który wykorzystał go w swojej kampanii prezydenckiej. Plan na 2021 rok zakładał, że do szpitali i pacjentów trafi 1,8 mld zł. Jednak zgodnie z informacją Ministerstwa Zdrowia, od stycznia do września 2021 r. na Fundusz Medyczny wydano jedynie 171 mln zł.
Informacje o nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym pojawiały się już pod koniec zeszłego roku. Dziś, wreszcie, trwają dyskusje nad projektem noweli.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Łanda: nie wiemy, czemu ma służyć Fundusz Medyczny. Czy to środki do dyspozycji prezydenta?
Nowelizacja ustawy o Funduszu Medycznym - zmiany dotyczą m.in. diagnostyki genetycznej i dzieci i młodzieży
– Głównym celem nowelizacji ustawy jest dodanie nowej kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego. Chodzi o świadczenia realizowane w populacji pacjentów do 18. roku życia i związane z diagnostyką genetyczną wykonywaną w trybie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub leczenia szpitalnego, zwłaszcza wielkoskalowe badania genomowe i inne badania genetyczne u dzieci i młodzieży w przebiegu chorób onkologicznych i rzadkich. (...) Jest to gwarantem wdrożenia spersonalizowanej interwencji medycznej i w wielu przypadkach ratuje życie - poinformowała Małgorzata Paprocka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
Szybka diagnostyka genetyczna ma też, jak dodała prezydencka minister, zmniejszyć liczbę hospitalizacji małych pacjentów, a co za tym idzie traumę związaną z chorobą i leczeniem. Środki na poszerzenie dostępu do diagnostyki genetycznej mają pochodzić z subfunduszu innowacyjno-terapeutycznego. Działanie jest zgodne z rekomendacjami Rady Funduszu Medycznego.
– Minister zdrowia ma zlecić prezesowi AOTMiT przygotowanie rekomendacji dla wskazanych wyżej świadczeń w sprawie ich zakwalifikowania jako świadczeń gwarantowanych wraz ze wskazaniem sposobu ich finansowania. (...) Przewiduje się, że środki na pokrycie finansowania świadczeń będą przekazywane do NFZ w formie dotacji - dodała.
Jak wskazała, obecnie nie ma planów, by z Funduszu Medycznego były finansowane także badania genetyczne dla pacjentów dorosłych - choć ta kwestia będzie dyskutowana m.in. na Radzie FM.
Wzrost limitu wydatków z Funduszu Medycznego z poziomu 15 do 20 proc.
W nowelizacji zalecono również wzrost limitu wydatków z Funduszu Medycznego z poziomu 15 do 20 proc. Podwyższony ma też zostać limit wydatków na technologie lekowe z 5 do 10 proc., a w ramach RTDL z 3 do 4 proc. Ta zmiana podyktowana jest zwiększaniem liczby leków objętych refundacją.
– W nowelizacji zaproponowano również zmiany mające na celu objęcie finansowaniem w ramach subfunduszu innowacyjno-terapeutycznego inwestycji mających na celu rozwój innowacyjnych rozwiązań - powiedziała minister Paprocka.
Środki z Funduszu Medycznego mają też wesprzeć profilaktykę, głównie chorób zakaźnych poprzez finansowanie zakupu szczepionek, także tych zalecanych. Chodzi m.in. o szczepienie przeciwko HPV. Doprecyzowane mają też zostać kryteria, jakie mają spełniać innowacyjne technologie lekowe. Fundusz ma też wesprzeć działania zmierzające do zwiększenia liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne, nie tylko te realizowane w podstawowej opiece zdrowotnej.
Poprawki dotyczące dodatkowego zwiększenia nakładów na RDTL oraz eliminacji jednej z przesłanek włączenia terapii na "czarną listę" nieprzyjęte (negatywna rekomendacja Prezesa AOTMiT).
— Wojciech Wiśniewski (@Public_PolicyPL) October 26, 2022
Finansowanie ochrony zdrowia coraz mniej przejrzyste
Zdaniem posła Sośnierza, dawnego prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, skutkiem nowelizacji będzie poszerzenie możliwości działania Funduszu Medycznego - a to dobrze w obliczu tego, że w zeszłym roku spora część środków pozostających w dyspozycji FM nie została wykorzystana.
– Samo istnienie Funduszu (...) stawia pod znakiem zapytania to, jaki mamy właściwie w Polsce system opieki zdrowotnej. (...) W ten sposób komplikujemy system finansowania ochrony zdrowia. (...) W przeszłości to tego, by uruchomić program zdrowotny, wystarczyła decyzja prezesa NFZ, dziś w tym samym celu trzeba uchwalać ustawy i tworzyć osobne fundusze. To komplikowanie procesu finansowania. Skoro i tak część środków z FM ma przechodzić przez NFZ, to oddajmy to do NFZ. Po co tworzyć odrębne rozwiązania? - pytał Andrzej Sośnierz.
Jego zdaniem odrębny fundusz byłby wskazany do finansowania świadczeń realizowanych rzadko i dotyczących wąskich grup pacjentów - a takimi nie są np. szczepienia. Jak stwierdził, podobna sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o Agencję Badań Medycznych, której powstanie - jak zaznaczył - ograniczyło środki NFZ, a ABM realizuje dziś zadania, które powinny leżeć po stronie już istniejących instytucji naukowych.
– Dobrze jednak, by Fundusz Medyczny funkcjonował, skoro już mamy ustawę - powiedział.
Modernizacja szpitali ze środków FM - konkursy sprofilowane na jednostki ministerialne?
W ramach FM działa również fundusz, z którego środki mają zostać przeznaczone na modernizację szpitali - konkursy w tym zakresie trwają. Zdaniem poseł Elżbiety Gelert, trudno jednak racjonalnie planować wydatkowanie tych pieniędzy, skoro nadal nie ma spójnej wizji kompleksowych zmian w szpitalnictwie.
– Owszem, odbyło się mnóstwo konkursów, ale one są w większości dedykowane ściśle określonym jednostkom. Pieniądze otrzymują wyłącznie jednostki ministerialne - powiedziała, z czym nie zgodził się przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos.
Jak stwierdziła, konkursy były projektowane w taki sposób, by mocno zawęzić grupę potencjalnych beneficjentów.
Komisja Zdrowia poparła projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw
Po debacie przystąpiono do procedowania projektu, posłowie mogli składać poprawki do poszczególnych przepisów. Komisja wprowadziła poprawki legislacyjno-redakcyjne. Komisja nie poparła poprawki dotyczącej podwyższenia limitu wydatków na technologie lekowe w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych z 3 proc. do 5 proc. i opowiedziała się za całością ustawy.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Druga rocznica Funduszu Medycznego. Czy spełnił swoje zadanie?
Źródło: Puls Medycyny