Neurologiczne następstwa COVID-19: od błahych dolegliwości po poważne komplikacje
Koronawirus SARS-CoV-2 potrafi wnikać do mózgu przynajmniej na trzy sposoby. Gdy do tego dojdzie, u pacjenta z COVID-19 dochodzi do szeregu patologicznych zjawisk: burzy cytokinowej, ale także wtórnego niedotlenie tkanki mózgowej, co przekłada się na uszkodzenia neurologiczne.
Wirus SARS-CoV-2 jest patogenem neurotropowym, czyli działającym niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy. Wiadomo, że potrafi przenikać do mózgu przynajmniej na trzy różne sposoby. Gdy tak się stanie, u chorego pojawiają się objawy neurologiczne infekcji.
„W sytuacji, gdy koronawirus SARS-CoV-2 znajduje się w OUN, wywołuje szereg patologicznych zjawisk, do których zaliczamy burzę cytokinową, ale także wtórne niedotlenie tkanki mózgowej, co przekłada się na uszkodzenia neurologiczne. I wreszcie, doprowadza do uogólnionego stanu zapalanego” - mówi prof. dr hab. n. med. Monika Adamczyk-Sowa, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wydziału Nauk Medycznych w Zabrzu, Śląski Uniwersytet Medyczny, która gościła w programie „COVID-19: komentarz eksperta”.
Niekorzystne objawy neurologiczne zakażenia SARS-CoV-2 specjaliści dzielą na dwie grupy.
„Pierwsza to objawy zgłaszane przez pacjenta, najczęściej zaburzenia węchu i/lub smaku, bóle mięśni i głowy, ale też zaburzenia widzenia, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, uwagi. Druga grupa, której obawiamy się najbardziej, to poważne komplikacje COVID-19, dotykające ośrodkowego układu nerwowego, takie jak udary mózgu (zarówno niedokrwienne, jak i krwotoczne czy żylne), zapalenia OUN, czyli szereg różnych powikłań o poważnym rokowaniu” – mówi prof. Monika Adamczyk-Sowa.
W wywiadzie wideo także o:
- neurologicznych objawach zespołu postCovid,
- objawach mgły mózgowej,
- wynikach badania SILCOV, w którym sprawdzano, z jakimi następstwami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 borykają się ozdrowieńcy,
- sygnałach alarmowych, które są wskazaniem do konsultacji neurologicznej u pacjenta po COVID-19.
Zapraszamy do oglądania!
Źródło: Puls Medycyny