Miłkowski: pracujemy nad zmianą finansowania w leczeniu narządu wzroku
Pracujemy z Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nad zmianą finansowania ochrony zdrowia w zakresie narządu wzroku – poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia. MZ planuje też zwiększyć dostępność cenową produktów leczniczych dla osób bardzo słabo widzących.

Dzisiejsze (26 kwietnia) posiedzenie senackiej komisji zdrowia zostało poświęcone systemowi opieki nad pacjentami ze schorzeniami narządu wzroku. Dyskutowano m.in. o poszerzeniu dostępu do leczenia dla pacjentów z tego typu schorzeniami uwarunkowanymi genetycznie.
Pacjenci zabiegają o lepszą jakość życia
O problemach osób z genetycznie uwarunkowanymi chorobami narządu wzroku opowiedziała prezes stowarzyszenia pacjentów Retina AMD Polska Małgorzata Pacholec.
– Większość schorzeń, które są uwarunkowane genetycznie to dziś wyrok – wyrok ślepoty – podkreśliła, która sama straciła wzrok z powodu zwyrodnienia siatkówki. Jak dodała, "my pacjenci, wiedząc, że mamy chorobę genetyczną, żyjemy z wiedzą, że oślepniemy“.
Stowarzyszenie pacjentów Retina AMD Polska w ramach projektu "Wszystko dla ratowania wzroku" przeprowadziło audyt sytuacji osób tracących wzrok.
– Jeden z wniosków to fakt, że większości pacjentów trudno znaleźć lekarza, który rozumie ich problem. Pacjenci są odsyłani, nie ma miejsc, gdzie dostaliby kompleksową wiedzę i diagnozę – wskazała prezes Pacholec.
– Ale żyć przecież trzeba, my jesteśmy zdrowi somatycznie. Większość naszych kolegów, koleżanek, kończy studia, pracuje. Mało tego, niektórzy prowadzą samochód. (...) Z naszego audytu wynika, że prawie 70 proc. z nas ma prawo jazdy, a kilkanaście procent – nadal jeździ. O czym to świadczy? Że staramy się jak najdłużej być aktywni – oceniła.
Nad czym MZ pracuje wspólnie z AOTMiT?
Stronę rządową na posiedzeniu senackiej komisji zdrowa reprezentował wiceminister Maciej Miłkowski. Zdradził, że w zakresie trwają prace nad zmianą zasad finansowania świadczeń z obszaru schorzeń narządu wzroku.
– Aktualnie pracujemy z AOTMiT, która zrealizowała nam zadanie na kompleksową zmianę systemu finasowania organizacji systemu ochrony zdrowia w zakresie narządu wzroku, poprzez możliwość leczenia w trybie nagłym, ambulatoryjnym, wykonania procedur nagłych – poinformował.
Miłkowski zwrócił też uwagę na konieczność rehabilitacji osób z chorobami wzroku w dwóch zakresach.
– Pierwszy to faktyczna rehabilitacja pacjenta i przygotowanie go do życia z niedowidzeniem albo ze ślepotą oraz zwiększenie możliwości dostępności do wyrobów medycznych na zlecenie – powiedział.
Chodzi też, jak zauważył, o dostępność cenową, by zmniejszyć dopłatę pacjenta – w szczególności do okularów i lunet przeznaczonych dla osób bardzo słabo widzących.
– Planujemy, że do końca czerwca wydamy projekt rozporządzenia zmieniającego te zapisy w zakresie produktów leczniczych na zlecenie – zapowiedział wiceminister Miłkowski.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Szaflik o ostatnim roku w okulistyce: dynamiczny rozwój chirurgii refrakcyjnej
Udoskonalenie diagnostyki wad wzroku - cyklopentolat nareszcie dostępny w Polsce
Źródło: Puls Medycyny