MHRA: Osoby mające alergie nie powinny przyjmować szczepionki przeciw COVID-19
Osoby, u których w przeszłości wystąpiły silne reakcje alergiczne, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw COVID-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegł brytyjski regulator leków.
Ostrzeżenie zostało wydane po tym, jak 8 grudnia 2020 r. u dwóch pracowników publicznej ochrony zdrowia wystąpiły reakcje alergiczne po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (Medicines & Healthcare products Regulatory Agency, MHRA) wyjaśniła, że dotyczy ono osób, które miały reakcje alergiczne na leki, żywność lub szczepionki.

Reakcja alergiczna po podaniu szczepionki przeciw COVID-19
Dwoje pracowników ochrony zdrowia, u których wystąpiła reakcja alergiczna, poddało się leczeniu i czuje się dobrze. Podejrzewa się, że wystąpiła u nich reakcja anafilaktoidalna - znacznie łagodniejsza niż anafilaksja - która zwykle wiąże się z wysypką na skórze, dusznościami, a czasem spadkiem ciśnienia krwi. Takie reakcje są rzadko spotykane, ale zdarzają się w przypadku innych szczepionek, w tym corocznego szczepienia przeciwko grypie. Obie osoby miały w przeszłości poważne alergie i noszą przy sobie ampułkostrzykawki z adrenaliną.
"Jak to często bywa w przypadku nowych szczepionek, po tym, jak dwie osoby mające w przeszłości znaczące reakcje alergiczne zareagowały negatywnie, MHRA zapobiegawczo zaleciła, żeby osoby, u których występują znaczące reakcje alergiczne, nie przyjmowały tego szczepienia" - powiedział prof. Stephen Powis, dyrektor medyczny NHS w Anglii, dodając, że obie osoby wracają do zdrowia.
June Raine, szefowa MHRA, agencji, która dopuściła szczepionkę Pfizera i BioNTech do użycia, powiedziała, że teraz, gdy "mamy już takie doświadczenie", był to jedyny słuszny krok.
Podobnych reakcji nie zaobserwowano w badaniach klinicznych, podczas których ponad 20 000 osób zostało zaszczepionych, chociaż osoby z historią reakcji alergicznych nie były rekrutowane do testów.
8 grudnia Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie rozpoczęła szczepienia przy użyciu szczepionki stworzonej przez Pfizera i BioNTech.
PRZECZYTAJ TAKŻE: : Przez pandemię zwiększyła się liczba pacjentów z objawami alergii na roztocza. Ratunkiem profilaktyka antyroztoczowa
Pfizer i BioNTech wystąpiły do EMA o autoryzację szczepionki przeciw COVID-19
Źródło: Puls Medycyny