Magnez pomaga wyregulować poziom witaminy D
Magnez podnosi zbyt niski poziom witaminy D i obniża poziom zbyt wysoki – informują na łamach "The American Journal of Clinical Nutrition" badacze z z Vanderbilt-Ingram Cancer Center.
W 2013 roku zespół naukowców z Vanderbilt-Ingram Cancer Center przeprowadził badania obserwacyjne, które wskazywały na związek niskiego poziomu magnezu z zaniżonym poziomem witaminy D. Teraz zaobserwowana wcześniej zależność została potwierdzona w badaniu randomizowanymu VITAL.

W badaniu wzięło udział 250 osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego lub po usunięciu polipa w stadium przedrakowym (wcześniejsze badania sugerowały związek pomiędzy niedoborem witaminy D a częstszym występowaniem nowotworu jelita grubego). Dawki magnezu i placebo zostały podane uczestnikom razem z posiłkami.
Jak się okazało, niedobór magnezu hamował syntezę witaminy D. Co więcej, we właściwej dawce magnez wykazał działanie regulacyjne - obniżał zbyt wysoki poziom poziomu witaminy D, a podwyższał zbyt niski. Badanie VITAL nie potwierdziło zależności pomiędzy niskim poziomem witaminy D a chorobami serca.
Naukowcy z Vanderbilt zainteresowali się rolą magnezu poszukując przyczyn niedoborów witaminy D - jej poziom w przypadku niektórych osób nie podnosił się nawet po wysokich dawkach suplementów.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ile witaminy D potrzebują dzieci?
Przedawkowanie witaminy D - czy jest się czego obawiać?
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG/PAP