Koronawirus a ciąża i poród. Dyżur eksperta [WIDEO]
W kolejnym odcinku "Dyżuru eksperta" na pytania czytelników "Pulsu Medycyny" dotyczące prowadzenia ciąży oraz opieki okołoporodowej w czasie pandemii COVID-19 odpowiedział prof. dr hab. n. med. Krzysztof Czajkowski, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Od 20 marca do odwołania obowiązuje w Polsce stan epidemii w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, powodującym chorobę COVID-19. Obecna sytuacja wciąż rodzi wiele pytań, nie tylko wśród pacjentów, ale również wśród lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych. W związku z tym "Puls Medycyny" organizuje cykliczne dyżury ekspertów z różnych dziedzin medycyny, podczas których z pomocą uznanych specjalistów staramy się udzielić odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Wiele wątpliwości budzi opieka nad pacjentkami w ciąży oraz podczas porodu - zarówno wśród lekarzy, jak i samych ciężarnych. Prof. Krzysztof Czajkowski odpowiedział na następujące pytania:
- Czy zakażenie koronawirusem jest przeciwwskazaniem do karmienia piersią?
- Czy COVID-19 jest przesłanką do cesarskiego cięcia?
- Czy mogę prosić internistę o przepisanie pigułek antykoncepcyjnych?
- Do jakich placówek kierować ciężarne chorujące na COVID-19 lub z koronawirusem w celu np. zrobienia badania USG, stanu nagłego
- Jakie są w warunkach epidemii rekomendacje dotyczące badania dopochwowego lub oceny długości szyjki macicy?
- Jakie środki ostrożności lub ochrony osobistej są konieczne podczas kontaktu z ciężarną pacjentką zakażoną COVID-19? Np. podczas badania USG dopochwowego?
- Co powinno się zmienić w organizacji pracy szpitala niezakaźnego z oddziałem położniczym? Czy na takim oddziale trzeba wyznaczyć np. specjalną izbę przyjęć?
- Jaki jest schemat postępowania z pacjentką z podejrzeniem zakażenia, który musi ze względów położniczych zostać przyjęta do szpitala
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: Emilia Grzela