Kalendarz szczepień przeciw COVID-19. Jak wygląda harmonogram realizacji Narodowego Programu Szczepień?

KM, PAP
opublikowano: 14-01-2021, 11:51
aktualizacja: 06-04-2021, 15:04

Pierwsze osoby, które zarejestrują się od 12 kwietnia, będą mogły się zaszczepić przeciw COVID-19 jeszcze w kwietniu - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk podczas konferencji, na której przedstawił kolejne zmiany w Narodowym Programie Szczepień.

Ten artykuł czytasz w ramach płatnej subskrypcji. Twoja prenumerata jest aktywna

Na konferencji prasowej 20 kwietnia Michał Dworczyk przedstawił szczegółowy harmonogram rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 dla roczników 1974-2003:

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, od 26 kwietnia rejestracja na szczepienia ma przyspieszyć - każdego dnia uruchamiane będą zapisy dla dwóch kolejnych roczników, 7 i 8 maja “uruchamiane” będą po trzy roczniki dziennie, a 9 maja - trzy roczniki:

 • 26 kwietnia - będą mogły się rejestrować roczniki 1974 i 1975,
 • 27 kwietnia - roczniki 1976 i 1977,
 • 28 kwietnia - roczniki 1978 i 1979,
 • 29 kwietnia - roczniki 1980 i 1981,
 • 30 kwietnia - roczniki 1982 i 1983,
 • 1 maja - roczniki 1984 i 1985,
 • 3 maja - roczniki 1986 i 1987,
 • 4 maja - roczniki 1988 i 1989,
 • 5 maja - roczniki 1990 i 1991,
 • 6 maja - roczniki 1992 i 1993,
 • 7 maja - roczniki 1994, 1995 i 1996,
 • 8 maja - roczniki 1997, 1998 i 1999,
 • 9 maja - roczniki 2000, 2001, 2002 i 2003.

Wcześniejsza rejestracja dla osób, które w styczniu, lutym lub marcu zgłosiły chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19

Minister Dworczyk poinformował również, że 28 kwietnia ruszy rejestracja dla osób między 30. a 39. rokiem życia, które wcześniej - między styczniem a marcem - za pośrednictwem formularza zgłosiły gotowość do zaszczepienia się. Jak przekazał, takich osób jest nieco ponad 400 tys. 4 maja ma się rozpocząć taka przyspieszona rejestracja dla osób między 18. a 29. rokiem życia. Jak dodał, to grupa ok. 340 tysięcy osób. "I to są też oczywiście osoby, które między styczniem a marcem zarejestrowały się jako osoby gotowe do przyjęcie szczepionki" - zaznaczył Dworczyk.

Do 24 kwietnia trwa rejestracja na szczepienia zgodnie z dotychczasowym harmonogramem

30 marca podczas wspólnej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski i szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformowali o ważnych zmianach w realizacji Narodowego Programu Szczepień.

Dworczyk zapowiedział, że od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób z rocznika 1962, a przez kolejne dwa tygodnie taka możliwość będzie udostępniana kolejnym rocznikom aż do osób urodzonych w roku 1973. „Każdego dnia uruchamiamy kolejną grupę” – podkreślił. Jak dodał, wymaga to nowelizacji Narodowego Programu Szczepień i rezygnację z etapów II i III, aby wprowadzić szczepienia populacyjne.

Szef KPRM został zapytany, kiedy pierwszy z tych roczników i kolejne, które zapiszą się od 12 kwietnia, będą mogły zostać zaszczepione i jak będzie wyglądał wybór miejsca ich szczepienia.

"Pierwsze osoby, które będą się rejestrowały od 12 kwietnia, będą mogły jeszcze szczepić się w kwietniu" - odpowiedział Dworczyk. Dodał, że widać po kalendarzach szczepień, że będą jeszcze wówczas wolne terminy. "Później oczywiście maj i czerwiec" - dodał minister.

Jak podkreślił, "jeżeli chodzi o kolejne roczniki - to będzie zależało od frekwencji, od zainteresowania tych starszych roczników i ich rejestracji".

"Jeśli chodzi o zapisy, na razie to będzie organizowane w ramach centralnego kalendarza" - powiedział szef KPRM.

"Też będą powoli następowały coraz większe poluzowania i rozszczelnienia tego systemu, np. szczepienie w miejscu pracy już nie będzie opisane w centralnym kalendarzu. Oczywiście we wszystkich systemach informatycznych, którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia i służba zdrowia, takie osoby zaszczepione się znajdą, natomiast już nie będzie trzeba tego umawiać za pomocą kalendarza centralnego" - dodał Dworczyk.

Przyznał, że podobnie będzie, kiedy uruchomiona zostanie możliwość szczepień indywidualnych dla pielęgniarek, pielęgniarzy i ratowników medycznych.

Kto może zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 w kwietniu

Na szczepienia przeciw COVID-19 w tej chwili rejestrują się osoby, które ukończyły 60 lat. Od 11 marca, kolejno w odstępach tygodniowych do seniorów 70 plus dołączano młodsze roczniki, by ostatecznie - 25 marca uwolnić zapisy dla wszystkich chętnych powyżej 60. r.ż.

Jednocześnie od czwartku, 1 kwietnia rozpoczęto rejestrację osób w wieku 40-59 lat, które deklarowały od stycznia chęć zaszczepienia, wysyłając formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczepienia przeciwko COVID-19 osób z roczników 1962-1981: opublikowano nowelizację rozporządzenia

Wystarczyło podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i numer telefonu. Na wskazany adres mailowy wysyłana była prośba o potwierdzenie zgłoszenia. Około 680 tys. zadeklarowało w ten sposób gotowość do zaszczepienia. Teraz te osoby mogą poprzez Internetowe Konto Pacjenta wybrać konkretny termin i miejsce szczepienia. Na mapie Polski dostępnych jest ponad 630 takich punktów szczepień. Otrzymali oni automatycznie wystawione e-skierowanie.

Z wyjątkiem tych osób, które zdążyły uzyskać termin szczepienia do 5 kwietnia, wszystkim czterdziestolatkom termin szczepienia zostanie przełożony na okres po 10 maja. Każdy pacjent otrzyma telefon z infolinii z propozycją konkretnego terminu. W tym celu skontaktuje się z nimi konsultant lub otrzymają automatyczny komunikat. System błędnie uwolnił dla nich kwietniowe terminy, stąd konieczność odroczenie daty, by – jak tłumaczył pełnomocnik ds. programu szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk – zaszczepić w pierwszej kolejności osoby starsze, powyżej 60 lat, które narażone są na najcięższy przebieg COVID-19.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: „Pracujemy nad usunięciem awarii”. Min. Dworczyk tłumaczy się z błędu systemu zapisów i rejestracji na szczepienia przeciwko COVID-19

Natomiast osoby w wieku 50-59 lat zaszczepią się już w uzgodnionych w czwartek terminach.

Pozostałe osoby w wieku 40-59 lat, którym nie udało się tego zrobić w czwartek, a wcześniej deklarowały taką chęć poprzez formularz, będą umawiane na terminy również w drugiej połowie maja.

Równocześnie - zgodnie z zapowiedzią rządu - od 12 kwietnia, codziennie uruchamiane będą zapisy dla kolejnych roczników, począwszy od osób w wieku 59 lat. Wtedy właśnie będą zapisywane osoby w odpowiednim wieku, które nie dokonały wcześniej zgłoszenia, zgodnie z harmonogramem:

 • 12 kwietnia – rocznik 1962,
 • 13 kwietnia – rocznik 1963,
 • 14 kwietnia – rocznik 1964,
 • 15 kwietnia – rocznik 1965,
 • 16 kwietnia – rocznik 1966,
 • 17 kwietnia – rocznik 1967,
 • 19 kwietnia – rocznik 1968,
 • 20 kwietnia – rocznik 1969,
 • 21 kwietnia – rocznik 1970,
 • 22 kwietnia – rocznik 1971,
 • 23 kwietnia – rocznik 1972,
 • 24 kwietnia - rocznik 1973.

Formularz zgłaszania gotowości do szczepienia przeciw COVID-19 już nie działa - chętni zapisują się od razu na konkretny termin

"Formularz, za pośrednictwem którego można zgłosić gotowość do zaszczepienia, a w konsekwencji uzyskać pierwszeństwo, jeśli chodzi o otrzymanie konkretnego terminu działał między styczniem a marcem; ten formularz już nie działa - poinformował Dworczyk na konferencji prasowej 6 kwietnia. - Rejestrujemy się już na konkretne terminy".

Przypomnijmy - podczas uruchamiania rejestracji seniorów na szczepienia na początku roku każdy chętny mógł wypełnić formularz z deklaracją, że chciałby poddać się szczepieniu. Formularz ten można było wypełnić do marca. Osoby, które to uczyniły, mają wystawiane automatycznie e-skierowania na szczepienie dla określonej grupy wiekowej i mogą zapisywać się przed rówieśnikami, którzy takiej chęci wcześniej nie zadeklarowali.

Minister Dworczyk wyjaśnił, że formularz zgłoszenia gotowości do szczepienia został uruchomiony, “kiedy zainteresowanie szczepieniami było dużo mniejsze, kiedy było jeszcze sporo obaw i wiele osób miało dystans do szczepień". "Było to działanie profrekwencyjne" - podkreślił.

Szef KPRM przekazał też, że rejestracja na szczepienia osób w wieku 18-39 lat, które wyraziły taką gotowość poprzez formularz, będzie możliwa w momencie, gdy zbliżać się będzie termin zapisów dla ich grupy wiekowej.

Minister Dworczyk przypomniał, że właśnie taką procedurę uruchomiono po raz pierwszy w ubiegłym tygodniu dla osób w wieku 40-59 lat, bo "za sześć dni zaczną się normalne populacyjne zapisy właśnie dla pięćdziesięciolatków, a potem czterdziestokilkulatków".

W najbliższych dniach resort zdrowia ma zaprezentować nową metodę kwalifikacji do szczepień, która nie będzie już wymagała obecności lekarza, a będzie prowadzona na podstawie ankiety. CZYTAJ WIĘCEJ: Min. Dworczyk: w najbliższych dniach nowa metoda kwalifikacji do szczepień przeciwko COVID-19

Jak zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19

Do końca maja wolnych jest jeszcze około 2,3 mln terminów. Rejestrować na szczepienie można się na cztery sposoby: poprzez infolinię 989, SMS, internetową stronę pacjent.gov.pl lub w punkcie szczepień.

Pierwsza możliwość zapisu to telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989. Dla dzwoniących z zagranicy – 22-62-62-989. Nie jest potrzebny osobisty kontakt zainteresowanego, bo seniora zgłosić może osoba bliska z rodziny. Wystarczy podać numer PESEL osoby chcącej się zaszczepić, wybrać dokładny termin i miejsce szczepienia. Nie trzeba też zostawiać żadnego numeru telefonu, ale jeśli się to uczyni, to na wskazany numer otrzyma się SMS-a z potwierdzeniem umówienia wizyty, a w przeddzień szczepienia – przypomnienie. Na podanie drugiej dawki umawia się już w punkcie szczepień.

Druga droga to elektroniczny zapis przez e-Rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl, ale aby to zrobić, trzeba mieć profil zaufany. Zgłaszający otrzymuje do wyboru pięć terminów w punktach szczepień blisko miejsca zamieszkania. Jeśli żaden termin nie jest dogodny, można wybrać, korzystając z wyszukiwarki, inne terminy i lokalizację. Po rezerwacji otrzymuje się SMS-a z potwierdzeniem, a dzień przed planowaną wizytą przypomnienie.

Można również skontaktować się z wybranym punktem szczepień. Ich lista dostępna jest na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

Ostatni sposób, to wysłanie SMS-a na numer 664-908-556 lub 880-333-333 o treści: SzczepimySie. System prześle prośbę o podanie numeru PESEL, potem o przesłanie kodu pocztowego. Zaproponuje termin i punkt blisko miejsca zamieszkania. Jeśli jest dogodny, wystarczy odpowiedzieć "tak", jeśli nie – należy wysłać wiadomość o treści "nie". Wtedy otrzymuje się wiadomość z nową propozycją terminu, godziny i lokalizacji. Należy jednak pamiętać, że brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerywa proces rejestracji.

Po zarejestrowaniu na podany numer otrzymuje się na dobę przed wizytą przypomnienie o niej. Należy jednak pamiętać, aby nie odpowiadać na SMS-a z innego numeru niż numer 664-908-556 lub 880-333-333, bo może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Zweryfikować należy go na stronie gov.pl/szczepimysie.

W tej chwili trwają szczepienie populacyjne, które rozpoczęto od seniorów 70 plus, jak również służb mundurowych (rozpoczęte 25 marca) oraz osób przewlekle chorych (rozpoczęte 11 marca).

Pacjenci szczepieni są dwudawkowymi preparatami trzech firm: Pfizer, AstraZeneca i Moderna. W połowie kwietnia najprawdopodobniej dostępna będzie również jednodawkowa szczepionka Jonhson & Jonhson.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Michał Dworczyk: Nie będzie możliwości wyboru szczepionki przeciw COVID-19

Jak deklarują przedstawiciele rządu, do końca sierpnia powinny być zaszczepione co najmniej jedną dawką wszystkie chętne osoby. W II kwartale wykonanych ma być ok. 20 mln szczepień, podczas gdy w I kwartale wykonano ich ponad 6 mln.

Równocześnie od II kwartału szczepić można się w większej liczbie punktów. Oprócz już dostępnych, czyli tych w przychodniach POZ (i w innych stacjonarnych placówkach medycznych), w szpitalach rezerwowych i tymczasowych, przyjąć szczepienie można w szpitalach powiatowych (w każdym powiecie jeden szpital), w punktach samorządowych (w każdym powiecie jeden punkt), w punktach drive-thru, w zakładach pracy i w aptekach.

Kto już się zaszczepił przeciw COVID-19

Zgodnie z założeniami Narodowego Programu Szczepień w pierwszej kolejności szczepieniami przeciwko COVID-19 - po zaszczepieniu tzw. grupy 0, do której należą m.in. przedstawiciele zawodów medycznych - zostali objęci najstarsi seniorzy, czyli ci po ukończeniu 70. i 80. roku życia.

ZOBACZ TAKŻE: Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce: ile osób już się zaszczepiło?

Na konkretny termin szczepienia przeciwko COVID-19 najstarsi Polacy mogli zarejestrować się:

 • od 15 stycznia 2021 r. - osoby, które skończyły 80 lat (urodzone w 1941 r. i wcześniej),
 • od 22 stycznia 2021 r. - osoby, które skończyły 70 lat (urodzone w 1951 r. i wcześniej).

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla obu tych grup seniorów rozpoczęły się 25 stycznia 2021 r.

Etap I szczepień przeciwko COVID-19, zgodnie z sugestiami Rady Medycznej, został podzielony na trzy grupy:

 • 1a – seniorzy powyżej 60. roku życia,
 • 1b – przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi,
 • 1c – służby mundurowe, funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze, nauczyciele.

Lista chorób uprawniających do wcześniejszego zaszczepienia się przeciw COVID-19 w ramach grupy 1b została doprecyzowana w rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 stycznia 2021 r. - należą do niej osoby urodzone po 1961 r. z następującymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19:

a) dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek lub

b) z chorobą nowotworową, u których po dniu 31 grudnia 2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią, lub

c) poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej, lub

d) po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne”.

Grupa ta została później rozszerzona o pacjentów:

 • u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia,
 • oczekujących na przeszczep w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).

Skierowania dla większości osób tej grupy wystawiane są automatycznie. Z uwagi na rozszerzenie grupy 1b oraz indywidualne szczególne przypadki, niektóre osoby z grupy 1b muszą zgłosić się po e-skierowanie do swojego lekarza prowadzącego lub lekarza POZ. Pacjenci dializowani mogą się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni mogą także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczepienia przeciw COVID-19 pacjentów onkologicznych

Najważniejsze dzisiaj
× Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.