Ginekolodzy i położnicy z całej Europy spotkali się w Krakowie
Tegoroczny 28. Europejski Kongres Ginekologów i Położników, który odbył się w dniach 18-20 maja w Krakowie, połączony był z obchodami 100-lecia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. W wydarzeniu wzięło udział ok. 2 tys. uczestników, z czego połowa spoza Polski, a także kilkudziesięciu wykładowców, w tym wielu znamienitych ekspertów o światowym autorytecie.
W dniach 18-20 maja w Krakowie odbył się Europejski Kongres Ginekologów i Położników (European Board & College of Obstetrics and Gynaecology, EBCOG). To już 28. edycja tego wydarzenia, ale pierwsza w Polsce.
– Jesteśmy ogromnie dumni z tego, że udało nam się zorganizować to wydarzenie w naszym kraju - mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP). - W kongresie bierze udział ok. 2 tys. uczestników, z czego połowa spoza Polski, a także kilkudziesięciu wykładowców, w tym wielu znamienitych ekspertów o światowym autorytecie - dodaje.
Tegoroczny EBCOG połączony był z obchodami 100-lecia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (dawniej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, PTG). Jak zdradza obecny prezes organizacji, nie był to przypadek. W kwietniu 1923 roku odbył się pierwszy Kongres Ginekologów w Warszawie. Sto lat później ginekolodzy i położnicy z Europy spotkali się w Krakowie.
– Niewątpliwie był to wiek wyzwań nie tylko klinicznych, ale też tych związanych z ogólną sytuacją społeczno-polityczną, zarówno w naszym kraju, ale i na całym kontynencie - tłumaczy prof. Sieroszewski. - Jednocześnie był to czas niezwykle szybkiego rozwoju technologii i wiedzy medycznej, czumu staramy się sprostać. Mamy co robić, ale myślę, że jesteśmy na światowym poziomie - podsumowuje.
Źródło: Puls Medycyny