Eksperci o stylu życia jako czynniku ryzyka chorób cywilizacyjnych
aktualizacja: 03-02-2021, 12:00
Na zaproszenie redakcji „Pulsu Medycyny” specjaliści z kilku dziedzin medycyny porozmawiali o tym, w jaki sposób modyfikowalne czynniki ryzyka związane ze stylem życia determinują rozwój schorzeń określanych jako cywilizacyjne.
W ramach nowego projektu „Pulsu Medycyny” powstało siedem odcinków programu „Oblicza Medycyny” – każdy z nich poświęcony innej chorobie zaliczanej do grupy cywilizacyjnych. Zwieńczeniem projektu była debata.
Projekt wpisuje się w coraz popularniejszy trend dotyczący rozwoju nowej dziedziny jaką jest medycyna stylu życia. Polski system ochronny zdrowia nadal w większym stopniu kładzie nacisk na medycynę naprawczą, choć wiele mówi się także o znaczeniu profilaktyki i wczesnej diagnostyki. Medycyna stylu życia może być tymczasem skutecznym narzędziem wsparcia terapeutycznego i profilaktycznego. Aby to było możliwe, konieczna jest edukacja zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego, który nadal nie zawsze docenia zdrowotne efekty higienicznego i zdrowego sposobu życia.
W ramach projektu zostały opublikowane odcinki programu “Oblicza Medycyny” z udziałem:
- prof. Doroty Zozulińskiej-Ziółkiewicz: Retinopatia cukrzycowa i zespół stopy cukrzycowej – dwa powikłania cukrzycy, które mogą prowadzić do inwalidztwa
- prof. Piotra Gałeckiego: Jak przewlekły stres wpływa na nasz organizm
- dr. Daniela Śliża: Jak dieta może ochronić nasze serce
- prof. Roberta Gasika: Zespoły bólowe kręgosłupa – nowa choroba cywilizacyjna
- dr. Joanny Didkowskiej: Nikotynizm a ryzyko rozwoju raka płuca
- dr. Daniela Śliża: Modyfikacja stylu życia – czy dobre nawyki wystarczą?
- Lek. Dominika Lewandowskiego: Pacjent po zawale mięśnia sercowego w gabinecie lekarza rodzinnego
Źródło: Puls Medycyny