Diagnoza, doradztwo i szkolenia - trzy filary wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży
Program wsparcia psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów i nauczycieli polegać ma na diagnozie, doradztwie i szkoleniu - poinformował na konferencji prasowej szef resortu edukacji Przemysław Czarnek. Koszt programu to ok. 15 milionów złotych.
Minister Czarnek na konferencji prasowej zwrócił uwagę, że elementem wsparcia po pandemii ma być właśnie program przeznaczony dla uczniów i kadry nauczycielskiej.
Za program szkoleń będzie odpowiadał UKSW
W jego ramach przewidziano 10 tys. godzin szkoleń dla nauczycieli, których celem jest wzrost kompetencji wychowawczo-profilaktyczne. Program realizowany będzie przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Fundację Polskiej Akademii Nauk. Jego wartość to 15 mln zł. Wsparcie w ramach programu polegać ma na diagnozie problemów uczniów, doradztwie psychologiczno-pedagogicznym, w tym interwencyjnym oraz na szkoleniach nauczycieli, szkolnych pedagogów, uczniów i rodziców.
Minister @CzarnekP: - Zwracamy szczególną uwagę na kondycję psychiczną dzieci. @UKSW_Warszawa i Fundacja @PAN_akademia przeprowadzą diagnozę problemów psychologicznych uczniów. Równolegle prowadzimy działania praktyczne takie jak https://t.co/swigVfwKQr. doradztwo psychologiczne. pic.twitter.com/YDXLLyVNZ4
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) July 7, 2021
– Ta diagnoza trwa i siłą rzeczy będzie jeszcze we wrześniu kontynuowana po powrocie dzieci do szkoły - zaznaczył szef resortu edukacji.

Badania przesiewowe w kierunku krótkowzroczności
Innym narzędziem wsparcia i poprawy kondycji zdrowotnej dzieci i młodzieży po pandemii ma być program badań w kierunku krótkowzroczności u dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Pilotażowy program w tym zakresie "Dobrze widzieć" zrealizuje Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Jego koszt w tym roku to 1,1 mln zł. Badania przesiewowe prowadzone będą w IV kwartale tego roku w grupie 900 dzieci z lubelskich szkół. Zbadanych ma być również 60 nauczycieli i 450 rodziców dzieci objętych programem.
- Później po tym pilotażu, (odbędzie się - PAP) aplikacja tego programu w całej Polsce - zapowiedział minister Czarnek.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Pandemia COVID-19 nasiliła zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży
W czasie COVID-19 nie zapominajmy o psychiatrii wieku rozwojowego
Źródło: Puls Medycyny