COVID-19: zapisy na szczepienia dla nauczycieli i osób po 60. r. ż. "prawdopodobnie" na przełomie marca i kwietnia
aktualizacja: 02-02-2021, 17:19
Prawdopodobnie osoby z grupy pierwszej między 60. a 70. rokiem życia, nauczyciele i przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na szczepienia przeciw COVID-19 w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia 2021 r. - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 11 stycznia, Michał Dworczyk był pytany o szczepienia przeciw COVID-19 osób przed 70. rokiem życia. Dopytywano go, czy jest orientacyjna data, kiedy będą one mogły zapisywać się na szczepienia.
"Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o dostawy od producentów szczepionek, to najprawdopodobniej pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70. roku życia - czyli między 60. a 70. rokiem życia plus nauczyciele, plus przedstawiciele grup mundurowych - będą mogli zacząć zapisywać się na te szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia" - odpowiedział Dworczyk.

Szczepienia przeciw COVID-19: najpierw osoby z grupy zero i te najstarsze
Szczepienia przeciw COVID-19 odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero są to pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.
Następnie mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Osoby z tej grupy będą mogły się zaszczepić od 25 stycznia. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 80. roku życia, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 70. roku życia, nauczyciele i służby mundurowe.
Nauczyciele będą szczepieni jako pierwsi w etapie I
2 lutego minister Dworczyk przekazał, że Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18. a 60. rokiem życia.
"W konsekwencji również Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania" - powiedział Dworczyk.
Szef KPRM pytany na późniejszej konferencji prasowej, czy w przyszłym tygodniu oprócz nauczycieli będą mogli się szczepić też pracownicy administracyjni szkół, odparł, że "w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele".
CZYTAJ WIĘCEJ: W pierwszym etapie szczepionką AstraZeneca będą szczepieni wyłącznie nauczyciele
Szczepienia nauczycieli w harmonogramie szczepień
Po wprowadzeniu korekty rozporządzenia dotyczącego kolejności szczepień przeciw COVID-19 etap pierwszy został podzielony na trzy części. W części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60 lat, w części 1B – osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C – nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.
"Ze zdumieniem przyjęliśmy (...) informację ministra Michała Dworczyka (...) o umieszczeniu nauczycieli w grupie 1C. Decyzja ta opóźni w czasie termin rozpoczęcia szczepień nauczycieli i pracowników oświaty" – alarmował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w oświadczeniu przesłanym PAP.
"Nasze zdumienie jest tym większe, że podczas piątkowego spotkania z kierownictwem ZNP minister Michał Dworczyk zapewnił, że nauczyciele będą traktowani priorytetowo. Tymczasem dzisiaj okazuje się, że rząd zmienia taktykę i – umieszczając nauczycieli w grupie 1C, odkłada w czasie szczepienia nauczycieli i pracowników oświaty" – dodał.
Wskazał, że dzieje się to w sytuacji, kiedy od maja 2020 r. stacjonarnie pracują nauczyciele wychowania przedszkolnego, 18 stycznia wrócili do szkół nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i zapowiadany jest powrót do szkół kolejnych starszych klas.
Według prezesa ZNP zwiększenie bezpieczeństwa nauczycieli i pracowników oświaty przez zaszczepienie ich jest "kluczowe dla zdrowia i życia pół miliona pedagogów, a także prawie 5 mln uczniów oraz ich rodzin i najbliższych, umożliwi powrót do kształcenia w formie stacjonarnej; jest szansą na uczenie w salach lekcyjnych i bezpośredni kontakt uczniów i nauczycieli, który jest najlepszy dla rozwoju i zdrowia dzieci i młodzieży; wpłynie korzystnie na sytuację rodziców uczniów wracających do szkół m.in. poprzez możliwość powrotu do pełnej aktywności zawodowej" – czytamy.
Dlatego – jak napisał prezes ZNP – związek domaga się uruchomienia dobrowolnych szczepień nauczycieli i pracowników oświaty przed powrotem do szkół oraz tych, którzy cały czas pracują stacjonarnie (są to m.in. nauczyciele wychowania przedszkolnego).
"Uważamy, że nauczyciele powinni być szczepieni na równi (nie przed) z innymi grupami uwzględnionymi w etapie I" – podkreślił Broniarz.
ZOBACZ TAKŻE: Szczepienia przeciwko SARS-CoV-2: rozwiewamy wątpliwości [DEBATA “Pulsu Medycyny”]
Źródło: Puls Medycyny