Uzależnienie: gdzie szukać pomocy? Radzi Rzecznik Praw Pacjenta
Pacjent borykający się z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, w ramach NFZ może skorzystać z pomocy udzielanej w trybie ambulatoryjnym, dziennym i stacjonarnym (poradnia leczenia uzależnień, oddział dzienny, ośrodek całodobowy) – przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Leczenie uzależnienia w placówkach posiadających kontrakt z NFZ jest bezpłatne. Z oferty leczenia mogą skorzystać osoby ubezpieczone oraz nieubezpieczone. Wszystkie osoby chętne i zmotywowane mogą skorzystać z oferty leczenia uzależnienia w poradni leczenia uzależnień. Nie potrzebują one skierowania od lekarza. Wystarczy, że osoba uzależniona skontaktuje się z wybraną poradnią, a następnie zarejestruje na terapię i poczeka na swoją kolej.
Leczenie uzależnienia: gdzie można zaleźć informacje
Pacjent może zgłosić się do dowolnego podmiotu leczniczego, niezależnie od jego miejsca zamieszkania. Ponadto, zgodnie z polskim prawem, leczenie osób uzależnionych jest dobrowolne. Przepis ten nie dotyczy jednak osób ubezwłasnowolnionych, skierowanych na leczenie w drodze postępowania sądowego. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, na wniosek przedstawiciela ustawowego, krewnych w linii prostej, rodzeństwa lub faktycznego opiekuna albo z urzędu, sąd rodzinny może skierować niepełnoletnią osobę uzależnioną na przymusowe leczenie i rehabilitację. Jego czasu nie określa się z góry, okres ten jednak nie może być dłuższy niż 2 lata.
Informacje dotyczące leczenia można znaleźć na stronie:
- Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=1
- Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom: https://pl-pl.facebook.com/KrajoweCentrumPrzeciwdzialaniaUzaleznieniomKCPU
PRZECZYTAJ TAKŻE: Leczenie uzależnień wymaga pilnej reformy. Powinno być też wyodrębnione
Po e-papierosy sięga już co czwarty polski nastolatek
Źródło: Puls Medycyny