Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej. Minister zdrowia przedstawi założenia
W czwartek (22 lipca) poznamy założenia do projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej. Przedstawi je minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawi w czwartek założenia projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - poinformował rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz.
Za jakością pójdą pieniądze, będzie system “no fault”
– Regulacja zakłada zwiększone finansowanie szpitali, które zapewnią pacjentowi wysoką jakość świadczonych usług. Placówki będą podlegać procesowi autoryzacji pod kątem wskaźników jakości świadczonych pacjentowi usług – wskazał rzecznik MZ.
– Dodatkowo ustawa wprowadza rejestr działań niepożądanych oraz tzw. system no fault, co ma zwiększyć zarówno wymiar jakości, jak i zapewnić bezpieczeństwo pacjenta - dodał.
Projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta został wpisany do wykazu prac rządu.

Briefing z udziałem szefa MZ poświęcony projektowi odbędzie się w czwartek o godz. 12.30 w Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.
Ustawa o jakości w ochronie zdrowia: co już wiadomo
Jak dowiadujemy się z opisu projektu ustawy opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych RM, rekomendowanym rozwiązaniem ma być wdrożenie rozwiązań prawno-organizacyjnych, które w sposób kompleksowy i skoordynowany będą realizowały priorytety polityki zdrowotnej w obszarze jakości.
Przedmiotem uregulowania będzie wprowadzenie rozwiązań w zakresie:
1) autoryzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą (szpitale);
2) wewnętrznego systemu zapewnienia jakości i bezpieczeństwa;
3) udzielania przez Narodowy Fundusz Zdrowia akredytacji w ochronie zdrowia;
4) systemu świadczeń kompensacyjnych będącego systemem pozasądowego rekompensowania szkód doznanych przez pacjentów w wyniku zaistnienia zdarzeń medycznych (w ramach nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta);
5) wzmocnienie nadzoru nad prowadzeniem rejestrów medycznych oraz dookreślenie zasad ich tworzenia i finansowania (w ramach nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia).
Cele to m.in.: poprawa skuteczności diagnostyki i leczenia przez systematyczną ocenę wskaźników jakości, stałe udoskonalanie praktyki klinicznej przez prowadzenie rejestrów medycznych czy poprawa bezpieczeństwa i satysfakcji pacjenta przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dyrektor Centrum e-Zdrowia: e-dokumentacja medyczna znacząco poprawi jakość leczenia
Min. Niedzielski: kadry w ochronie zdrowia są ograniczone, medyków wesprze technologia
Źródło: Puls Medycyny