Min. Niedzielski: kadry w ochronie zdrowia są ograniczone, medyków wesprze technologia
Zasoby ludzkie w ochronie zdrowia są w Polsce bardzo ograniczone, dlatego musimy wesprzeć je nowoczesną technologią - powiedział w Lublinie minister zdrowia Adam Niedzielski, inaugurując program profilaktyki krótkowzroczności u najmłodszych dzieci.
Minister zdrowia wraz z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem uczestniczył w piątek w konferencji prasowej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, inaugurując pilotażowy program profilaktyki krótkowzroczności "Dobrze cię widzieć" u dzieci z klas 1-3 z województwa lubelskiego.

Wstępna diagnostyka wzroku
Przy tej okazji powiedział, że każde dziecko uczestniczące w pilotażu będzie miało zrobione zdjęcie cyfrowe oczu.
– Te zdjęcia będą analizowane z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji i będą robiły pewnego rodzaju prediagnostykę, bo będą wskazywać obszary ryzyka w ramach takiej analizy. To jest rzeczywiście wykorzystanie najnowszych rozwiązań w technologii związanych z medycyną, a na dodatek możliwość przebadania tak dużej liczby dzieci i poprawienia tego algorytmu. Uczynienia go po prostu doskonałym - powiedział szef resortu.
Minister @a_niedzielski w #Lublin: Dziś rozpoczynamy pilotaż badań wzroku dzieci z klas 1-3 z woj. lubelskiego. Diagnozowanie wad wzroku u dzieci odbędzie się z użyciem nowych technologii i będzie nieinwazyjne.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 2, 2021
MZ zapewnia: Będzie wsparcie dla kadr i nauki
Adam Niedzielski zwrócił też uwagę na problem zasobów ludzkich w ochronie zdrowia i na to, że biorąc to wszystko pod uwagę należy wesprzeć je najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.
– Zasoby ludzkie, liczba specjalistów są bardzo ograniczone w Polsce. Oczywiście wykonujemy potężny wysiłek, żeby zwiększać nabory na studia (...), powiększać atrakcyjność pracy w systemie opieki zdrowotnej, ale musimy się wspomóc technologią. I przykład tego pilotażu jest o tyle znaczący, że chcemy tu postawić na przebadanie dzieci w sposób cyfrowy - zaznaczył.
Wspomniał też, że w Polsce powołana zostanie sieć wspierająca badania kliniczne.
– To jest projekt szalenie innowacyjny, w którym nadganiamy przyciąganie kapitału, który poszukuje miejsc, gdzie można prowadzić na szeroką skalę badania kliniczne - zaznaczył. Dodał, że w tej chwili resort skupia się na odbudowie zdrowa Polaków po pandemii, a to ma aspekt innowacji, profilaktyki i badań.
Minister @a_niedzielski w #Lublin: Uniwersytet Medyczny w Lublinie dołączył do Sieci Badań Klinicznych co pozwoli na zapewnienie jednolitego standardu badań i wysoką jakość obsługi pacjentów.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) July 2, 2021
PRZECZYTAJ TAKŻE: Zespół oka biurowego: higiena oczu szczególnie ważna podczas pandemii COVID-19
Źródło: Puls Medycyny