Szczepionka przeciw COVID-19 Moderny jest skuteczna także u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem choroby
Szczepionka firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności w badaniu klinicznym, również u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19. Podawana jest w dwóch wstrzyknięciach w ramię w odstępie 28 dni – wskazano w informacji prezesa URPL Grzegorza Cessaka.
6 stycznia 2020 r. EMA wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla szczepionki COVID-19 firmy Moderna. Tego samego dnia Komisja Europejska autoryzowała tę szczepionkę.
8 stycznia 2021 r. na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pojawił się komunikat prezesa URPL Grzegorza Cessaka, w sprawie wydania rekomendacji dotyczącej wydania przez Europejską Agencję Leków (EMA) pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE dla szczepionki COVID-19 Moderna.

Szczepionka przeciw COVID-19 Moderny skuteczna także u osób z ciężkim przebiegiem choroby
W komunikacie przypomniano, że EMA wydała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla szczepionki COVID-19 Moderna w celu zapobiegania chorobie COVID-19 u osób w wieku powyżej 18 lat.
"Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) EMA dokładnie ocenił dane dotyczące jakości, bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki i w drodze konsensusu wydał rekomendacje, aby Komisja Europejska przyznała warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu. Zapewni to obywateli UE, że szczepionka spełnia normy UE i wprowadzi zabezpieczenia, kontrole i zobowiązania, które będą podstawą ogólnounijnych kampanii szczepień" – czytamy w informacji prezesa URPL.
Wynika z niej, że szczepionka przeciw COVID-19 firmy Moderna wykazała 94,1 proc. skuteczności w badaniu klinicznym, również u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym z:
- przewlekłą chorobą płuc,
- chorobami serca,
- otyłością,
- chorobami wątroby,
- cukrzycą,
- zakażeniem wirusem HIV.
Dodano, że wysoka skuteczność utrzymywała się również w odniesieniu do wszystkich płci, grup rasowych i etnicznych.
Szczepionka przeciw COVID-19 Moderny daje łagodne lub umiarkowane działania niepożądane
W informacji prezesa URPL wskazano, że szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Moderna jest podawana w dwóch wstrzyknięciach w ramię w odstępie 28 dni.
"Najczęstsze działania niepożądane związane ze szczepionką przeciwko COVID-19 firmy Moderna były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu" – podkreślono.
W materiałach towarzyszących informacji prezesa URPL wyjaśniono też mechanizm działania szczepionki Moderny.
"Kiedy dana osoba otrzyma szczepionkę, niektóre jej komórki odczytują instrukcje mRNA i tymczasowo wytwarzają białko S. Układ odpornościowy osoby rozpozna to białko jako obce i wytworzy przeciwciała oraz aktywuje limfocyty T (białe krwinki), aby je zaatakować" – opisano.
Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że szczepionka tej firmy powinna dotrzeć do Polski w drugim tygodniu stycznia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Agencja Rezerw Materiałowych: Dostawa 250 tys. szczepionek przeciwko COVID-19 trafi do punktów szczepień 11 stycznia
EMA: pod koniec stycznia możliwa opinia ws. szczepionki przeciw COVID-19 AstraZeneca
Źródło: Puls Medycyny