Suplementacja witaminą D a rozwój czerniaka skóry [BADANIA]
Wśród osób zażywających regularnie suplementy z witaminą D obserwuje się mniej przypadków czerniaka skóry niż wśród tych, którzy nie przyjmują tej witaminy – informuje czasopismo "Melanoma Research”.

- Osoby zażywające regularnie suplementy z witaminą D rzadziej chorują na czerniaka.
- Przyjmowanie witaminy D obniża ryzyko zachorowania na czerniaka aż o 55 proc. - wynika z badań naukowców z z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii oraz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio.
Osoby, które regularnie stosujące suplementy z witaminą D, mają znacznie niższe ogólne ryzyko nowotworów skóry - czerniaka i innych raków skóry.
Naukowcy z z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii oraz ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kuopio wskazują, że witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, dlatego jej niedobory mogą przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. Na zależność między poziomem witaminy D w organizmie oraz ryzykiem nowotworów skóry wskazują ich badania przeprowadzone w grupie 498 pacjentów z wyższym ryzykiem nowotworu skóry, m.in. czerniaka, raka podstawnokomórkowego skóry, czy kolczystokomórkowego raka skóry.
Dermatolodzy zebrali dane medyczne dotyczące uczestników badania oraz przebadali ich skórę. Ze względu na stosowanie doustnych suplementów z witaminą D wyodrębniono trzy grupy pacjentów: osoby niezażywające ich wcale, zażywające okazjonalnie lub regularnie. U połowy pacjentów zbadano poziom klacydiolu (25-hydroksywitamina D) we krwi i okazało się, że koresponduje on dobrze z udzielanymi informacjami na temat zażywania witaminy D. Kalcydiol jest jednym z metabolitów witaminy D. Powstaje w wątrobie. Z kalcydiolu z kolei powstaje w nerkach najbardziej aktywny metabolit tej witaminy – kalcytriol.
Witamina D nie wpływa na starzenie się skóry
Okazało się, że u osób regularnie zażywających witaminę D ryzyko zachorowania na czerniaka było o 55 proc. niższe. W grupie stosującej regularnie te suplementy było mniej zachorowań na czerniaka niż w grupie ich niezażywającej – 18 proc. wobec 32 proc., jak również mniej zachorowań na jakikolwiek nowotwór skóry – 62 proc. wobec blisko 75 proc.
Nie zaobserwowano natomiast związku między zażywaniem witaminy D a fotostarzeniem się skóry, rogowaceniem słonecznym, liczbą znamion, jak również ryzykiem podstawnokomórkowego czy kolczystokomórkowego raka skóry.
Autorzy pracy podkreślają, że ich badanie wskazuje na istnienie zależności - jednak nie dowodzi, iż ma ona charakter przyczynowo-skutkowy.
Na razie nie wiadomo też, jakie dawki witaminy D mogłyby ewentualnie obniżać ryzyko czerniaka. Na razie badacze zalecają przestrzeganie dawkowania zgodnego z rekomendacjami dla różnych grup.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Choroby autoimmunologiczne: ryzyko mogą zmniejszać witamina D i kwasy omega-3 [BADANIA]
Źródło: Puls Medycyny