RPO: W szpitalach psychiatrycznych brakuje miejsc dla dzieci
Dzieci leżące na dostawkach czy łóżkach polowych, a nawet odsyłane do domów, to już „standard” w psychiatrii dziecięcej – alarmuje Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
Środowisko psychiatrów pracujących z dziećmi i młodzieżą od dawna zwracało uwagę Ministerstwa Zdrowia na coraz gorszy poziom i zmniejszająca się dostępność opieki psychiatrycznej nad najmłodszymi. Apel ekspertów o podjęcie konkretnych działań poparł teraz także Adam Bodnar (RPO), zwłaszcza w obliczu zamknięcia 40-osobowego oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie. Skutkiem jego zlikwidowania będzie właściwie pozbawienie młodych pacjentów z województwa mazowieckiego i podlaskiego świadczeń z zakresu psychiatrii udzielanych w trybie stacjonarnym. Sytuację pogarsza perspektywa zamknięcia Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

„Rzecznik prosi ministra o podjęcie pilnych działań zaradczych na rzecz zapewnienia najmłodszym pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych z zakresu psychiatrii dzieci i młodzieży. Przyłącza się do apelu konsultantki krajowej w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr hab. n. med. Barbary Remberk, która 17 grudnia 2018 r. wystosowała do ministra dramatyczny apel o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia ciągłości udzielania świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży w stanie zagrożenia życia oraz o zwiększenie poziomu finansowania szpitalnej i ambulatoryjnej ich psychiatrycznej opieki zdrowotnej” – czytamy w stanowisku RPO.
W połowie czerwca wiceminister zdrowia Zbigniew Król zapowiedział, że prace nad nowym systemem opieki zdrowia psychicznego nad dziećmi i młodzieżą, przygotowywane przez MZ wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej, zostaną sfinalizowane do końca wakacji. Wypracowane rozwiązania wejdą w życie z początkiem 2019 roku. O opiekę psychiatryczną nad dziećmi i młodzieżą upominał się również Marek Michalak (niedawny RPD). Zwrócił się do minister edukacji Anny Zalewskiej i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego o wdrożenie wspólnych, międzyresortowych działań w zakresie opieki psychiatrycznej i psychologicznej nad dziećmi oraz młodzieżą.
PRZECZYTAJ TAKŻE: RPD apeluje o współpracę na rzecz opieki psychologicznej i psychiatrycznej nad dziećmi
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: EG