RPO upomina się o zachęty do zatrudniania pielęgniarek w DPS-ach
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił z pismem do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministra rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. W ocenie RPO konieczna jest taka modyfikacja prawa, która zachęci personel pielęgniarski do pracy w DPS-ach.
“Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wystąpił z pismem do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Marleny Maląg w sprawie podjęcia działań zmierzających bezpośrednio do zmiany przepisów prawa, poprzez stworzenie zachęty dla pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych, ratowników medycznych do podejmowania zatrudnienia w domach pomocy społecznej” - informuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych.

Interwencję RPO poprzedził monitoring sytuacji w domach pomocy społecznej przeprowadzony przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur. W trakcie kontroli urzędnicy biura RPO korzystali z raportu opracowanego przez NIPiP W 2018 r. “Zabezpieczenie mieszkańców domów pomocy społecznej w świadczenia pielęgniarskie”.
“W badanych domach pomocy społecznej mieszka 48 689 osób, spośród których w ocenie skalą Barthel 28 291 (58 proc.) stanowią osoby przewlekle chore i wymagające wzmożonej opieki pielęgniarskiej, a tylko 9 860 z nich zostało objętych pielęgniarską opieką długoterminową domową, zaś 1770 mieszkańców po zakwalifikowaniu oczekuje na objęcie tą opieką. Także dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że spośród 106 976 mieszkańców domów pomocy społecznej 11 159 nie opuszcza łóżek. Wśród mieszkańców domów pomocy społecznej największą grupę stanowią osoby w wieku 65 i więcej lat, w tym ponad 29,3 proc. to osoby powyżej 80. roku życia. Tylko 2,7 proc. stanowią dzieci i młodzież do 18. roku życia” - czytamy w raporcie NIPiP.
Jak wskazują jego autorzy, większość zatrudnionych w DPS-ach pielęgniarek to osoby powyżej 40. roku życia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Opieka długoterminowa - mimo ogromnych potrzeb, nadal nie jest oczkiem w głowie decydentów
Opieka długoterminowa nadal niedoinwestowana i niedoceniana
Źródło: RPO
Źródło: Puls Medycyny