Raka płuca można wcześnie wykryć, ale mało kto wie o badaniu, które na to pozwala
Dla osób szczególnie zagrożonych rakiem płuca opracowany został Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK). Jednak świadomość o jego istnieniu wśród polskiego społeczeństwa jest znikoma. Tymczasem program pilotażowy kończy się w czerwcu oraz wrześniu bieżącego roku - alarmuje Aleksandra Wilk, dyrektor Sekcji Raka Płuca Fundacji TO SIĘ LECZY.

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem na świecie i największym zabójcą wśród nowotworów. Szacuje się, że około 85-90 proc. zgonów z powodu raka płuca jest ściśle związanych z paleniem tytoniu, a odsetek niepalących wśród osób z rakiem płuca wynosi około 10-15 proc. Mogłoby być inaczej, gdyby był wykrywany na wczesnym etapie...
Raka płuca można wykryć na wczesnym etapie rozwoju
W Polsce w tak wczesnej fazie diagnozuje się zaledwie ok. 20 proc. przypadków (dane Krajowego Rejestru Nowotworów). Dla osób szczególnie zagrożonych rakiem płuca opracowany został Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca (WWRP) za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK). Celem tego programu jest nie tylko edukacja zdrowotna, ale przede wszystkim poprawa wykrywalności raka płuca na wczesnym etapie jego rozwoju poprzez prowadzenie odpowiednich działań profilaktycznych w wybranej populacji mieszkańców Polski w latach realizacji Programu. Niestety, program pilotażowy kończy się we wskazanych niżej ośrodkach w czerwcu oraz wrześniu bieżącego roku. Niestety, na tę chwilę nie mamy oficjalnego potwierdzenia jego kontynuacji. Uważamy, że powinien być kontynuowany - jest on niezwykle ważny, gdyż może wyłapywać w screeningu nie tylko wczesne postacie nowotworu płuca, ale również niepokojące zmiany innych narządów. Okazuje się, że aparatura niskodawkowej tomografii komputerowej obejmuje nie tylko płuca, ale i tarczycę czy też częściowo jamę brzuszną, co podkreślał prof. dr. hab. n. med. Mariusz Adamek z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynujący Program WWRP.
Rak płuca - dla kogo niskodawkowa tomografia komputerowa?
W przypadku raka płuca skrining skierowany jest między innymi do bezobjawowej subpopulacji w określonym wieku (powyżej 50.-55. roku życia) i ustaloną minimalną konsumpcją tytoniu (w zależności od rekomendacji co najmniej 20-30 paczkolat). Dodatkowe czynniki ryzyka - bierne palenie, ekspozycja na radon, środowiskowe i zawodowe narażenie na karcynogeny, nienowotworowe choroby płuc jak: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), samoistne włóknienie płuc (IPF), rak płuca w wywiadzie lub rak stwierdzony u członków najbliższej rodziny - według niektórych rekomendacji mogą być również brane pod uwagę przy wyborze grupy docelowej.
Szczegółowe kryteria oraz informacje na temat programu znajdują się na stronie pacjent.gov.pl
Z kolei na stronie Fundacji TO SIĘ LECZY znajduje się lista ośrodków w Polsce realizujących program.
Program profilaktyki raka płuca - świadomość na jego temat jest znikoma
Świadomość o istnieniu takiego programu wśród polskiego społeczeństwa jest znikoma, co przekłada się niestety na niską zgłaszalność. Według informacji otrzymanej z Ministerstwa Zdrowia pod koniec ubiegłego roku w pilotażu zostało przebadanych TYLKO 2000 osób. Dlatego też apelujemy i gorąco zachęcamy do skorzystania z tych, podkreślmy - bezpłatnych badań profilaktycznych przez osoby z grupy ryzyka. Nie bójmy się badać!
PRZECZYTAJ TAKŻE: Eksperci: zbyt mała zgłaszalność do badań przesiewowych w kierunku raka płuca. “Brak wiedzy wśród lekarzy POZ”
Często słyszymy slogany typu "nie pójdę , bo coś mi wykryją". To nie jest dobre podejście. To badanie ma na celu sprawdzenie stanu zdrowia, ale jeśli pojawi się w wyniku coś niepokojącego, to nie zawsze jest to rak. Podczas badań tego typu może okazać się, że mamy chorobę górnych bądź dolnych dróg oddechowych typu astma, POChP, czy też idiopatyczne zwłóknienie płuc. Celem tego badania jest też wychwycenie nowotworu na jak najwcześniejszym etapie. Pamiętajmy - rak wcześnie wykryty może być wyleczony. Wiele zależy od nas samych, dlatego też warto zadbać o swoje zdrowie, które jest bezcenne.
PRZECZYTAJ TAKŻE: W czasie pandemii spadła liczba zachorowań na nowotwory? Tak mówią dane, a jaka jest rzeczywistość? [RAPORT]
9 na 10 przypadków raka płuca jest spowodowanych paleniem papierosów
Źródło: Puls Medycyny