PTP: Dzieci z łagodnymi objawami COVID-19 powinny być leczone w domu
Dzieci z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19 i z łagodnymi objawami zasadniczo powinny być leczone w domu – wynika z zaleceń opublikowanych przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne.
Polskie Towarzystwo Pediatryczne (PTP) opracowało zalecenia dla pediatrów oraz lekarzy POZ oraz dla leczących dzieci zakażone SARS-CoV-2 w warunkach szpitalnych. W zaleceniach omówiono wskazania dotyczące postępowania z dzieckiem z COVID-19. Wyjaśniono, że 80-90 proc. dzieci z COVID -19 choruje łagodnie (skąpo- lub bezobjawowo), a cięższy przebieg COVID -19 dotyczy grup ryzyka:

- dzieci z chorobami towarzyszącymi,
- noworodki i niemowlęta,
- dzieci z otyłością, zwłaszcza z BMI≥120 centyla lub ≥30 kg/m2.
Eksperci PTP podkreślili w zaleceniach, że "niemowlęta oraz dzieci poniżej 2. roku życia zawsze wymagają zbadania przez lekarza w poradni i w zależności od stanu dziecka, kierowane są do opieki domowej lub do szpitala".
Dzieci z łagodnymi objawami COVID-19 powinny być leczone w domu
Eksperci podkreślili, że dzieci z podejrzeniem lub rozpoznaniem COVID-19 i z łagodnymi objawami, np. gorączką, kaszlem, zapaleniem gardła i z innymi objawy ze strony układu oddechowego, "zasadniczo powinny być leczone w domu".
Wówczas postępowanie koncentruje się na zapobieganiu rozprzestrzeniania choroby na inne osoby przez izolację, monitorowanie stanu klinicznego i na opiece wspomagającej - dodano.
Z kolei leczenie objawowe COVID-19 w warunkach ambulatoryjnych jest podobne jak w przypadku innych infekcji górnych dróg oddechowych lub przewodu pokarmowego - podkreślili eksperci z PTP.
Dzieci chore na COVID-19: wskazania do hospitalizacji zależą od kilku czynników
Wskazali również, że leczenie objawowe i wspomagające dzieci, m.in. wsparcie oddechowe, wyrównanie płynowe, elektrolitowe, monitorowanie w kierunku burzy cytokinowej, stanowi podstawę leczenia dzieci z COVID-19, także z ciężką lub krytyczną postacią COVID-19.
Specjaliści wyjaśnili definicję ciężkiego przebiegu COVID-19 - to pojawienie się zapotrzebowania na tlen lub zwiększone zapotrzebowanie na tlen w stosunku do wartości wyjściowej, bez konieczności wentylacji mechanicznej (nieinwazyjnej lub inwazyjnej), a ciężka, krytyczna postać COVID-19 oznacza zapotrzebowanie na nieinwazyjną lub inwazyjną wentylację mechaniczną, posocznicę.
Eksperci zaznaczyli, że wskazania do hospitalizacji zależą od:
- stanu klinicznego,
- wieku dziecka,
- chorób towarzyszących.
Podkreślili, że terapia przeciwwirusowa powinna być rozważana indywidualnie zależnie od przebiegu klinicznego choroby i chorób współistniejących, które mogą zwiększać ryzyko progresji. U dzieci poniżej 12. roku życia powinna być prowadzona w ramach badań klinicznych, jeśli są takie dostępne, zawsze za zgodą Komisji Bioetycznej.
Dodatkowo eksperci zwrócili uwagę, że dzieci z ciężką postacią COVID-19 wymagają hospitalizacji w szpitalu, z zapleczem oddziału intensywnej terapii.
Pośredni wpływ COVID-19 na zdrowie dzieci
PTP zauważa, że postępowanie z COVID-19 u dzieci obejmuje również "zarządzanie skutkami pośrednimi, szczególnie niekorzystnymi skutkami dla zdrowia fizycznego i psychicznego długotrwałego przebywania w domu", takimi jak:
- zmniejszona aktywność fizyczna tych dzieci,
- gorsza jakość diety,
- izolacja społeczna,
- zwiększone ryzyko przemocy.
Źródło: PTP.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Prof. Jacek Wysocki: Wciąż niewiele wiemy o przebiegu COVID-19 u dzieci
Jakie są następstwa COVID-19 dla dzieci? Sprawdzą to polscy naukowcy
Źródło: Puls Medycyny
Podpis: MJM