Prof. Szulc: fokus na zaburzenia odżywiania. Doniesienia z EPA 2022
Na początku czerwca odbył się 30. zjazd Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA). Jakie najważniejsze tematy z obszaru psychiatrii i funkcjonowania systemu opieki psychiatrycznej poruszono? Dla “Pulsu Medycyny” komentuje prof. Agata Szulc, kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Niesłabnącym zainteresowaniem wykładowców oraz uczestników cieszył się naturalnie temat wpływu pandemii COVID-19 na funkcjonowanie systemu opieki psychiatrycznej w perspektywie globalnej i lokalnej.
- Miałam przyjemność współprowadzić sesję poświęconą najnowszym trendom we współczesnej psychiatrii i najpilniejszym obecnie problemom zdrowotnym w tym obszarze, które wybrano na podstawie analizy publikacji z 2021 roku. Skoncentrowano się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z zaburzeniami odżywaniami, zaburzeniami psychicznymi specyficznymi dla wieku senioralnego oraz psychiatrii sądowej. Podczas sesji przytoczono bardzo ciekawe dane pochodzące z Wielkiej Brytanii, gdzie przeanalizowano wpływ pandemii COVID-19 na opiekę nad pacjentami z zaburzeniami odżywania. Okazało się, że w tej populacji chorych – uwzględniono przede wszystkim pacjentów anoreksją - doszło do zaostrzenia zaburzeń na znaczącą skalę z powodu pogorszenia dostępu do wsparcia psychiatrycznego w tym okresie – mówi prof. Szulc.
Zachęcamy do obejrzenia całości nagrania.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Dr Gondek: polska psychiatria, dzięki systemowym reformom, dogania kraje Europy. Doniesienia z EPA 2022
Źródło: Puls Medycyny