Prof. Jassem: dług zdrowotny w onkologii jest bardzo duży
W 2020 r., kiedy ludzie bali się zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie wychodzili z domów, a ochrona zdrowia była zorientowana przede wszystkim na walkę z COVID-19, zarejestrowano mniej nowotworów. - Ci chorzy jednak nie zniknęli. Dziś jest ich więcej i zgłaszają się w znacznie bardziej zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej – zwraca uwagę prof. Jacek Jassem.
W ciągu minionych dwóch lat, naznaczonych walką z COVID-19, większość działań w ochronie zdrowia skupiła się na pandemii. Spowodowało to m.in. trudności w dostępie do świadczeń w pozostałych obszarach, także w onkologii.
– Nasi pacjenci nie przestali w tym czasie chorować. Dług zdrowotny w onkologii jest bardzo duży, to widać w statystykach. W 2020 r., kiedy ludzie bali się wychodzić z domu, ochrona zdrowia nie działała najlepiej i w efekcie zarejestrowano mniej nowotworów. Ci chorzy nie zniknęli, oni zostali w domach. Tę falę odczuwaliśmy w 2021 r., gdy chorych onkologicznych było więcej, zgłaszających się w znacznie bardziej zaawansowanych stadiach choroby nowotworowej. To skutki tych kilkumiesięcznych opóźnień – uważa prof. Jacek Jassem, specjalista w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Prof. Jassem zajął 10. miejsce na Liście Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie w 2021 r. Okazją do rozmowy z prezesem zarządu Fundacji Polskiej Ligi Walki z Rakiem było spotkanie przy okazji finału plebiscytu. Więcej w materiale wideo. Zapraszamy do oglądania.
POLECAMY TAKŻE: Prof. Jacek Jassem: po pandemii dług zdrowotny trzeba będzie jakoś wyrównać
Źródło: Puls Medycyny