Prof. Henryk Skarżyński: pobite kolejne rekordy w chirurgicznym leczeniu różnych zaburzeń słuchu
Ubiegły rok upłynął dla prof. Henryka Skarżyńskiego przede wszystkim pod znakiem jubileuszu 25-lecia powołania resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFiPS), którego był pomysłodawcą i głównym organizatorem, a przez te wszystkie lata do dziś – jego dyrektorem.

Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński zajął 4. miejsce na Liście Stu 2021 najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie.
Drugi jubileusz wiązał się z przedstawieniem przez profesora przed 25 laty w Nowym Jorku oryginalnego programu zastosowania im-plantów ślimakowych w leczeniu głębokich niedosłuchów z zachowaniem istniejących resztek własnego słuchu lub z dobrym słuchem, ale tylko w zakresie odbioru niskich dźwięków. Zaowocowało to serią pierwszych w świecie operacji leczenia częściowej głuchoty u dzieci i dorosłych oraz rozszerzeniem wskazań z setek tysięcy na dziesiątki milionów takich osób na świecie. - Dotychczas zoperowałem największą liczbę osób z takimi uszkodzeniami słuchu na świecie – ocenia specjalista.
Osiągnięcia mierzone liczbą publikacji…
– Moje osiągnięcia naukowe i zawodowe w 2021 r. – mówi prof. Skarżyński – obejmują: wydanie pierwszych (anglojęzycznej w świecie i polskojęzycznej w kraju) monografii naukowych poświęconych leczeniu częściowej głuchoty na podstawie moich ponad 1300 operacji pokazowych wykonanych w różnych krajach oraz w Światowym Centrum Słuchu, autorstwo i współautorstwo 17 rozdziałów w podręcznikach polsko- i anglojęzycznych, 73 publikacji (w tym 66 z tzw. listy filadelfijskiej), 96 doniesień kongresowych i zjazdowych, 18 wykładów na zaproszenie organizatorów.
Jak przyznaje profesor, pozwoliło mu to uzyskać „unikatową pozycję naukową we współczesnej literaturze dla kilkunastu pozycji indeksowych w pierwszej dziesiątce”. A w przypadku publikacji dotyczących leczenia częściowej głuchoty i badań przesiewowych u dzieci – dodaje – „jestem umieszczony na pozycji nr 1”.
...i operacji
Wśród osiągnięć klinicznych prof. Skarżyński podkreśla „największy udział od 20 lat w wykonywaniu – największej w świecie – liczby procedur otochirurgicznych w leczeniu różnych zaburzeń słuchu. W roku 2021 wykonaliśmy 12 746 procedur jako zespół, w tym ja osobiście 4126. Przeprowadzono również najwięcej w świecie wysokospecjalistycznych procedur dotyczących zastosowania implantów słuchowych – 1048, w tym ja osobiście – 752. Osiągnięciem klinicznym było też zrealizowanie wraz z zespołem w ponad 100 proc. kontraktu NFZ, w tym w 282 proc. w odniesieniu do wysokospecjalistycznych świadczeń dla dzieci” – chwali się dyrektor Światowego Centrum Słuchu i Mowy.
Pomimo ograniczeń pandemicznych, ten otochirurg wykonał „128 operacji pokazowych podczas 6 międzynarodowych warsztatów dla 107 specjalistów z 17 krajów z 4 kontynentów” – podsumowuje.
Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński jest specjalistą w dziedzinie otochirurgii, otolaryngologii, audiologii i foniatrii, dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, wiceprzewodniczącym Komitetu Nauk Klinicznych PAN, wiceprzewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych, konsultantem krajowym w dziedzinie otorynolaryngologii, członkiem rad naukowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Głównej Biblioteki Lekarskiej, członkiem Rady ds. Polityki Senioralnej przy MRPiPS, członkiem Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych, członkiem założycielem Światowej Sieci Hearring, członkiem Rady Programowej Centrum Studiów Zaawansowanych Politechniki Warszawskiej, przewodniczącym Rady Fundacji „Po pierwsze Zdrowie” oraz „Pro Polonia”, członkiem Rady Ekspertów przy Rzeczniku Praw Pacjenta, redaktorem naczelnym „Journal of Hearing Science”, „Nowej Audiofonologii”, „Słyszę”.
Źródło: Puls Medycyny