Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia
17 czerwca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - poinformowano na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta RP.
"Dnia 17 czerwca 2021 Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw" - przekazano w komunikacie.

Ustawa o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - co zakłada
Jak przypomniano dalej, “ustawa zakłada m.in. podwyższenie współczynników pracy dla wszystkich grup zawodowych wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, co spowoduje podniesienie kwot minimalnych wynagrodzeń zasadniczych pracowników, wykonujących zawody medyczne oraz pracowników działalności podstawowej, innych niż pracownicy wykonujący zawody medyczne”.
Przypomnijmy, że nowela ustawy zawiera współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych wymienionych w załączniku uchwalone przez Sejm. Odrzucił on poprawki Senatu, który proponował m.in. jeszcze większe podwyższenie współczynników służących wyliczeniu wynagrodzeń.
CZYTAJ TEŻ: Sejm odrzucił poprawki Senatu do ustawy o minimalnych pensjach w ochronie zdrowia
Minister Zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że poprawki Senatu, by teraz wskaźniki podnieść jeszcze bardziej, to obietnica bez pokrycia. "Koszt półroczny tego (proponowanego przez Senat) podwyższenia to jest prawie 6,5 mld zł. Roczny koszt to prawie 12 mld. (...) To obietnica bez pokrycia. (…) Namawiam do odpowiedzialnego wyboru, a nie składanie obietnic bez pokrycia" – mówił Niedzielski.
CZYTAJ TEŻ: NIL opublikował listę lekarzy głosujących za i przeciw podwyżkom wynagrodzeń
W odpowiedzi na zaistniałą sytuację środowisko medyczne zapowiedziało dalsze działania protestacyjne i strajkowe w walce o godne warunki pracy i płac.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Protest pielęgniarek i położnych: decyzja zapadnie 18 czerwca
Ratownicy medyczni rozważają strajk i “nieplanowane” dni wolne od pracy
Źródło: Puls Medycyny