Pracodawca sprawdzi trzeźwość pracowników. Znamy projekt rozporządzenia
Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie badań na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. Regulacja wprowadza m.in. możliwość przeprowadzenia kontroli trzeźwości w miejscu pracy.

- Pracownik nie będzie mógł odmówić poddania się kontroli trzeźwości.
- Pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy pracownik nie jest pod wpływem alkoholu, opioidów, amfetaminy i jej analogów, kokainy, tetrahydrokanabinoli (THC) czy benzodiazepin.
- Wymienione są też rodzaje badań, jakie mogą zostać wykonane.
W przypadku wprowadzenia przez pracodawcę kontroli trzeźwości lub kontroli na obecność środków działających podobnie do alkoholu pracownik będzie miał obowiązek poddania się takim czynnościom.
Projekt rozporządzenia określa m.in. zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości przez pracodawców. Wymienione są też rodzaje badań, jakie mogą zostać wykonane w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie.
Pracodawca sprawdzi trzeźwość w pracy. Jest lista badań
W przypadku badania wydychanego powietrza przy użyciu urządzenia elektronicznego dokonującego pomiaru stężenia alkoholu (analizatora wydechu) będzie można je wykonać metodą:
- spektrometrii w podczerwieni,
- utleniania elektrochemicznego,
- badania krwi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Wiceminister zdrowia o łamaniu zakazu reklamy alkoholu: organy ścigania marginalizują problem
W odniesieniu do badania krwi wskazano, że będzie ono polegać na przeprowadzeniu co najmniej dwóch analiz laboratoryjnych krwi pobranej z żyły osoby badanej:
- metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym i metodą spektrofotometryczną z użyciem dehydrogenazy alkoholowej (metodą enzymatyczną);
- metodą chromatografii gazowej z detektorem płomieniowo-jonizacyjnym przy użyciu dwóch różnych warunków analitycznych.
Badania w pracy na obecność narkotyków
Projekt rozporządzenia określa również wykaz środków działających podobnie do alkoholu, którymi są: opioidy, amfetamina i jej analogi, kokaina, tetrahydrokanabinole, benzodiazepiny. W odniesieniu do badania na obecność tych środków wskazano, że obejmą one:
- Badanie przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego.
- Badanie krwi.
- Badanie moczu.
Badanie trzeźwości w miejscu pracy: pracodawcy muszą wdrożyć zmiany
W projektowanych przepisach określono także sposób postępowania z probówkami zawierającymi krew lub mocz do badań, w tym warunki dotyczące przechowywania oraz transportowania pobranych materiałów. Określono również, jakiego rodzaju dane odnotowywać się będzie w protokołach dokumentujących.
Jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia, wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu będzie wymagało wdrożenia odpowiednich rozwiązań prawnych i organizacyjnych przez pracodawców.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Depresja a alkohol: niebezpieczny duet w praktyce psychiatry
Źródło: Puls Medycyny