Powikłania w czasie ciąży zwiększają ryzyko niedokrwiennej choroby serca [BADANIA]
Jak wykazało najnowsze badanie opublikowane w BMJ, pięć głównych powikłań ciąży zwiększa ryzyko choroby niedokrwiennej serca, przy czym największe ryzyko występuje w ciągu dekady po porodzie.

Według badań cukrzyca ciążowa i stan przedrzucawkowy zwiększyły ryzyko choroby niedokrwiennej serca odpowiednio o 54% i 30%. Wysokie ciśnienie krwi podczas ciąży podwoiły to ryzyko. Przedwczesny poród przed 37 tygodniem lub poród dziecka z niską masą urodzeniową wiązały się odpowiednio z 72% i 10% wzrostem ryzyka choroby niedokrwiennej serca.
Ciąża a choroba niedokrwienna serca: przebadano 2 mln kobiet
Badanie, opublikowane w środę (1 lutego) w BMJ, dotyczyło grupy ponad 2 milionów kobiet w Szwecji bez historii chorób serca, które urodziły pojedyncze, żywe niemowlęta w latach 1973-2015. Około 30% z tych kobiet miało co najmniej jeden niekorzystny wynik badań w czasie ciąży. Te, które miały wiele niekorzystnych wyników - czy to w tej samej, czy w różnych ciążach - wykazywały dalsze zwiększone ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom choroby serca są główną przyczyną śmierci wśród kobiet w Stanach Zjednoczonych i odpowiadają za 1 na 5 zgonów kobiet.
– Nastąpiła zmiana w populacji urodzeń. Kobiety w USA zachodzą w ciążę w późniejszym wieku i mają już jeden lub dwa czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego. Być może istnieją inne stresory w życiu - depresja, stres, izolacja, otyłość - wiele różnych rzeczy, które mają wpływ na kobiety w USA - powiedziała dr Garima Sharma, profesor nadzwyczajny kardiologii i dyrektor programu Cardio-Obstetrics w Johns Hopkins University School of Medicine, cytowana przez CNN.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Ciąża wkrótce po poronieniu nie jest bardziej ryzykowna [BADANIE]
American Heart Association zaleca, aby wszyscy pracownicy służby zdrowia zbierali szczegółową historię powikłań ciążowych podczas oceny ryzyka choroby serca u kobiety, ale nie jest to konsekwentnie wykonywane w praktyce klinicznej, zwłaszcza w podstawowej opiece zdrowotnej. Eksperci twierdzą również, że poprawa stanu zdrowia przed zajściem w ciążę może pomóc uniknąć tych problemów.
Źródło: Puls Medycyny