Pierwsze w Polsce wszczepienie zastawki płucnej typu Venus u pacjentów pediatrycznych
Specjaliści z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, jako pierwsi w Polsce, implantowali zastawkę samorozprężalną typu Venus u pacjentów pediatrycznych – poinformował prof. Sebastian Góreczny, kierownik Kliniki Kardiologii USDK.

"Tym samym jest to trzeci typ zastawek, które z powodzeniem są implantowane w naszym szpitalu. Jesteśmy jedynym ośrodkiem pediatrycznym w Polsce, który oferuje pełne spektrum przezskórnego i hybrydowego wszczepienia zastawek płucnych" - wskazał profesor cytowany w komunikacie szpitala przesłanym 22 marca.
Jak zaznaczono, do tej pory w placówce istniała możliwość wszczepiania jedynie mniejszych zastawek (Melody do 22 mm, Edwards do 30 mm).
Według specjalistów, zastawka Venus jest wyjątkowa dzięki swojemu rozmiarowi – jest on większy (do przepływów powyżej 30 mm), co pozwala leczyć pacjentów, dla których do tej nie było takiej możliwości.
Przedstawiciele krakowskiego szpitala zaznaczyli, że dzięki zastosowaniu zastawki można odroczyć w czasie leczenie kardiochirurgiczne - niestety, zastawki nie są rozwiązaniem na resztę życia, ale znacznie odwlekają operację kardiochirurgiczną.
Zmniejszenie w ciągu życia pacjenta liczby operacji kardiochirurgicznych – wskazano - jest istotne pod względem ryzyka ewentualnych zrostów. Zastawki są bezpieczniejsze i mniej inwazyjne.
Pierwszego w Polsce wszczepienia samorozprężalnej zastawki płucnej Venus dokonano 15 lutego br. w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie u 30-letniego pacjenta z ciężką niedomykalnością płucną po korekcji całkowitej tetralogii Fallota w dzieciństwie. Pacjent opuścił szpital w drugiej dobie po udanym zabiegu.
ZOBACZ TAKŻE: Nowatorski zabieg kardiochirurgiczny w UCK w Gdańsku - piąty taki na świecie
Dzięki postępowi medycyny kardiolodzy rzadko są dziś bezsilni
Źródło: Puls Medycyny