Pierwsze w historii stałe gremium pacjenckie w Ministerstwie Zdrowia
Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał 15 członków Rady Organizacji Pacjentów. Przewodniczącym Rady został ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, a wiceprzewodniczącą Magdalena Kołodziej z Fundacji My Pacjenci.

Rada jest pierwszym w historii powołanym w Ministerstwie Zdrowia stałym gremium składającym się z reprezentantów organizacji pacjentów. Ma wzmocnić pozycję pacjentów w procesach decyzyjnych w ochronie zdrowia. Jej najważniejszym celem ma być konsultowanie projektów legislacyjnych.
Adam Niedzielski o radzie pacjentów: to historyczna chwila. Znamy skład
- To historyczna chwila. Nigdy wcześniej przy ministrze zdrowia nie było takiej rady - powiedział minister zdrowia. - Włączamy państwa w prace nad zmianami w systemie ochrony zdrowia. Najważniejszym celem rady będzie konsultowanie projektów legislacyjnych. To dowód na to, że pacjentocentryzm nie jest tylko deklaracją, ale naszym priorytetem - dodał.
Rada liczy 15 osób powołanych na 5 lat. Kandydatów zgłaszały największe ogólnopolskie organizacje pacjentów, zarejestrowane od co najmniej 5 lat. W sumie zgłoszono 55 kandydatów, spośród nich do Rady wybrano następujące osoby:
- Elżbieta Oleksiak – Polski Związek Niewidomych
- Krystyna Wechmann – Federacja Stowarzyszeń Amazonek
- Ks. Arkadiusz Nowak – Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
- Joanna Pietrusiewicz – Fundacja Rodzić po Ludzku
- Jacek Hołub – Polskie Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita“
- Stanisław Maćkowiak – Federacja Pacjentów Polskich
- Aleksandra Rudnicka – Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS
- Paweł Wójtowicz – MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
- Magdalena Kołodziej – Fundacja MY Pacjenci
- Urszula Jaworska – Fundacja Urszuli Jaworskiej
- Anna Śliwińska – Polskie Stowarzyszenie Diabetyków
- Piotr Fonrobert – Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST
- Małgorzata Durka – Związek Stowarzyszeń Koalicja „ Na Pomoc Niesamodzielnym”
- Piotr Dąbrowiecki – Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na astmę alergie i POCHP
- Dorota Korycińska – Fundacja OnkoCafe-Razem Lepiej, Alivia – Fundacja Onkologiczna, Fundacja „Pokonaj raka”, Stowarzyszenie Walki z Rakiem Jajnika Niebieski Motyl, Stowarzyszenie Neurofibromatozy Polska Alba Julia, Fundacja OmeaLife.
Rada Organizacji Pacjentów przy ministrze zdrowia: zadania
Do zadań Rady należy m.in. koordynowanie współpracy organizacji pacjentów z MZ; omawianie spraw systemowych w ochronie zdrowia, zgłaszanych przez organizacje pacjentów; przyjmowanie propozycji zmian legislacyjnych do aktów normatywnych w celu wypracowania wspólnych stanowisk i przedstawienia ich ministrowi; zachęcanie organizacji pacjentów do udziału w procesie legislacyjnym i współpraca z innymi radami zrzeszającymi organizacje pacjentów, przede wszystkim z działającymi przy Rzeczniku Praw Pacjenta i Narodowym Funduszu Zdrowia.
Rada jest organem pomocniczo-doradczym w zakresie prowadzenia dialogu w sprawach systemowych.
– Jesteśmy otwarci na państwa wnioski i postulaty, które zamienią się na propozycje przepisów – powiedział minister, cytowany przez resort na Twitterze.
Członkowie Rady powoływani są na pięć lat spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje pacjentów, które m.in. działają w ochronie zdrowia, mają ogólnopolski zasięg oddziaływania, są zarejestrowane od co najmniej pięciu lat i złożyły kopie dokumentów statutowych albo innych dokumentów potwierdzających, że działają zgodnie z przepisami prawa.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wzmocnić głos pacjentów w systemie ochrony zdrowia?
Min. Chmielowiec: w 2021 r. ponownie nastąpił wzrost zgłoszeń pacjentów do RPP
Źródło: Puls Medycyny