Pierwsze, przezcewnikowe wszczepienie bioprotezy mitralnej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM
9 grudnia 2020 r. po raz drugi w Polsce, a dwunasty na świecie, wszczepiono przezcewnikowo biologiczną zastawkę mitralną (TMVI) HighLife 29 mm z dostępu udowego. Procedura miała miejsce w Oddziale Hemodynamiki I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zabieg z dostępu przezudowego przeprowadził zespół w składzie:
- prof. dr hab. n. med. Zenon Huczek (operator),
- dr n. med. Adam Rdzanek (operator),
- dr n. med. Bartosz Rymuza (operator),
- dr Nicolo Piazza (proktor, McGill University, Montreal),
- dr n. med. Piotr Scisło (echonawigator),
- dr Jean Buithieu (prokotor, McGill University, Montreal),
- dr n. med. Tadeusz Bering (kardioanestezjolog),
- pielęgniarki - Grażyna Drozdowska i Renata Makowska.
Pierwsze, przezcewnikowe wszczepienie bioprotezy mitralnej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM
Implantację wykonano u 69-letniego pacjenta z ciężką, czynnościową niedomykalnością mitralną i wysokim ryzykiem klasycznej wymiany kardiochirurgicznej (wywiad przebytego zawału serca, pomostowania aortalno-wieńcowego i udaru mózgu). W czasie 30-dniowej obserwacji potwierdzono dobrą funkcję bioprotezy i brak powikłań sercowo-naczyniowych zabiegu.
Eksperci zaznaczyli, że zabieg przezcewnikowej implantacji bioprotezy mitralnej (TMVI), podobnie jak przed 20 laty aortalnej (TAVI), jest niewątpliwie kamieniem milowym w terapii chorych z zastawkowymi wadami serca.
Poprzez rozpoczęcie programu przezskórnej implantacji protez mitralnych I Katedra i Klinika Kardiologii WUM dołącza do nielicznych ośrodków na świecie, które wykonują przezcewnikowe implantacje i naprawy wszystkich zastawek serca: mitralnej TMVI/TMVR, trójdzielnej (TTVR), aortalnej (TAVI) i zastawki tętnicy płucnej (PTVI) - poinformował WUM.

Źródło: Puls Medycyny