Okuliści z Lublina ratują wzrok wojennych uchodźców z Ukrainy
W Klinice Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej w Lublinie przebywa ranna po wybuchu wojny Ukraina z synami. Lubelscy okuliści walczą o uratowaniu wzroku matki i jej dzieci. To nie jedyni pacjenci okulistyczni, którzy trafią do ośrodka w Lublinie.

Pod opieką Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przebywa pani Olena oraz jej dwaj synowie. Rodzina, ranna po wybuchu bomby, została skierowana do Lublina ze szpitala we Lwowie.
Lubelscy specjaliści uratowali wzrok matki
- Wszyscy troje bardzo ucierpieli w wyniku działań wojennych. Podczas eksplozji bomby doszło do poranień obu oczu u całej trójki. Gdy do nas przyjechali, to w ogóle nie widzieli. Serce nam się krajało, patrząc, jak mama po omacku próbowała opiekować się swoimi synami - podkreślił prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki.
Pacjentka miała obustronną ciężką zaćmę pourazową, w jednym oku tkwiło ciało obce. W trakcie leczenia wykonano zabiegi operacyjne na obu oczach, z prawego oka usunięto około kawałek szkła. Podczas skomplikowanej operacji udało się wszczepić soczewki wewnątrzgałkowe. Operacyjne leczenie pacjentki z Ukrainy przeprowadzone przez prof. Rejdaka zakończyło się pełnym sukcesem.
- W tej chwili mama odzyskała pełne widzenie. Jest bardzo szczęśliwa, uśmiechnięta i może się opiekować dziećmi - dodał profesor.
Przed chłopcami kolejne operacje
Trwa również walka o wzrok obu bliźniąt. U jednego z nich wykonano już zabieg witrektomii. Chłopcy przejdą jeszcze dwa kolejne zabiegi operacyjne.
- Patrząc na to, jak się poruszają, bawią, to można powiedzieć, że ich widzenie się poprawia. Wszystko idzie ku dobremu, ale leczenie nie jest jeszcze zakończone - zaznaczył prof. Rejdak.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę specjaliści z Kliniki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie są w stałym kontakcie z lekarzami okulistami z Lwowa, którym udzielają medycznego wsparcia, a konsultacje odbywają się drogą internetową. Jak dodał prof. Rejdak, to część dużej akcji pomocowej organizowanej pod patronatem rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Do lubelskiego ośrodka transportowane są już kolejne dzieci z Ukrainy, które potrzebują pomocy okulistów. Wcześniej z sukcesem zoperowano 7-letnią dziewczynkę z Kijowa, która podczas ucieczki do Lwowa doznała urazu oka.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Emilka z Ukrainy miała wodogłowie, jej szpital zbombardowano. Zoperowali ją neurochirurdzy ze Szczecina
Źródło: Puls Medycyny