Szczepienia ochronne dla Ukraińców. MZ określiło w rozporządzeniu 5 chorób o największym zagrożeniu dla zdrowia publicznego
Umożliwienie organizacji i prowadzenie bezpłatnych szczepień ochronnych o charakterze akcyjnym przeciwko odrze, błonicy, krztuścowi, polio i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A dla obywateli Ukrainy zakłada rozporządzenie ministra zdrowia.

25 marca w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie metody zapobiegania zakażeniu lub chorobie zakaźnej stanowiącej szczególne zagrożenie dla zdrowia publicznego w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.
W związku z agresją Rosji na Ukrainę i trwającymi na obszarze tego państwa działaniami wojennymi, które spowodowały migrację ludności na terytorium Polski, minister zdrowia umożliwił organizację i prowadzenie bezpłatnych szczepień ochronnych o charakterze szczepień akcyjnych.
Czym są szczepienia akcyjne
Zgodnie z zasadami epidemiologii interwencyjnej celem szczepień akcyjnych jest podniesienie odporności osób przebywających na określonym, zwykle niezbyt rozległym terenie w związku z zaistniałym lub spodziewanym zagrożeniem epidemicznym.
Bezpłatne szczepienia ochronne dla Ukraińców - jakie choroby zakaźne uwzględniono w rozporządzeniu
Autorzy rozporządzenia wskazują, że szczepieniami akcyjnymi zostały objęte choroby zakaźne, które przenoszone są drogą oddechową lub przez kontakt bezpośredni, ponadto wykazują szczególny potencjał epidemiczny i charakteryzują się równocześnie umiarkowanym lub ciężkim, w tym śmiertelnym przebiegiem klinicznym.
W rozporządzeniu wśród chorób zakaźnych zostały wskazane:
- błonica,
- krztusiec,
- odra,
- ostre nagminne porażenie dziecięce (poliomyelitis),
- wirusowe zapalenie wątroby typu A.
Akcja szczepień akcyjnych ma objąć zarówno dzieci, jak i dorosłych z Ukrainy
Jak czytamy w rozporządzeniu, szczepieniami akcyjnymi są objęte osoby, bez względu na ich wiek, które na podstawie:
1) dochodzenia epidemiologicznego związanego z wystąpieniem zakażenia lub zachorowania z uwzględnieniem statusu szczepienia przeciw chorobie, o której mowa powyżej, albo jej podejrzenia lub
2) ogólnej oceny ryzyka epidemiologicznego
– zostały zidentyfikowane jako szczególnie zagrożone zakażeniem lub zachorowaniem na wymienione choroby zakaźne.
Dokumentowanie lekarskiego badania kwalifikacyjnego i przeprowadzenia szczepienia będzie odbywało się w e-Karcie Szczepień. Raportowanie szczepień będzie realizowane poprzez Centrum e-Zdrowia.
Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rzecznik MZ: obowiązkowe szczepienia na odrę, błonicę, gruźlicę i polio dla Ukraińców
Źródło: Puls Medycyny