Odwiedziny w szpitalach i hospicjach - nowe rekomendacje MZ i GIS
Czas trwania pojedynczej wizyty u pacjenta nie powinien być ograniczany poniżej 2 godzin, chyba że inne uwarunkowania uzasadniają jego skrócenie - wynika z nowych rekomendacji MZ i GIS.

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny zaktualizowały rekomendacje dotyczące organizacji odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych, na oddziałach medycyny paliatywnej i w hospicjach stacjonarnych oraz w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych w okresie epidemii COVID-19.
Jak czytamy w nowych wytycznych, organizacja odwiedzin dorosłych pacjentów przebywających:
- na oddziałach szpitalnych,
- na oddziałach medycyny paliatywnej i w hospicjach stacjonarnych,
- w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych
w okresie epidemii COVID-19 powinna odbywać się z uwzględnieniem poniższych rekomendacji:
- Rekomenduje się umożliwianie odwiedzin jednoczasowo przez 1 osobę, a w szczególnych sytuacjach – 2 osoby.
- Rekomenduje się, zgodnie z możliwościami organizacyjnymi podmiotu leczniczego, określenie przedziałów czasowych dla odbywania odwiedzin w ciągu dnia i ograniczenie czasu trwania odwiedzin (rekomenduje się, żeby czas trwania pojedynczej wizyty u pacjenta nie był ograniczany poniżej 2 godzin, chyba że inne uwarunkowania uzasadniają jego skrócenie), w celu zmniejszenia ryzyka gromadzenia się osób w jednym pomieszczeniu oraz umożliwienia regularnego czyszczenia i dezynfekcji powierzchni w tych pomieszczeniach (przy określaniu przedziałów czasowych i czasu trwania odwiedzin należy brać pod uwagę m.in. wielkość podmiotu leczniczego, pojemność sal chorych i liczbę łóżek na salach).
- Konieczne jest stosowanie maseczki zasłaniającej usta i nos przez cały czas przebywania na terenie podmiotu leczniczego.
- Należy umożliwić osobom odwiedzającym umycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekcji rąk niezwłocznie po wejściu przez nie do podmiotu leczniczego.
- Rekomenduje się, aby przed wykonaniem czynności pielęgnacyjnych przy odwiedzanym pacjencie osoba odwiedzająca uprzednio (bezpośrednio przed kontaktem) dokładnie umyła lub zdezynfekowała ręce.
- Jeśli odwiedziny odbywają się w budynku, personel podmiotu leczniczego odpowiedzialny jest za regularne wietrzenie oraz czyszczenie i dezynfekcję pomieszczeń, w których odbywają się odwiedziny.
- Osoby z objawami infekcji nie powinny odwiedzać pacjentów, w szczególności pacjentów z obniżoną odpornością niezaszczepionych przeciw COVID-19 oraz bez historii przebycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 180 dni – z wyjątkiem sytuacji szczególnych, które powinny być określone przez kierownika podmiotu leczniczego (np. w przypadku wizyt pożegnalnych u pacjentów).
Dodatkowo na oddziałach medycyny paliatywnej i w hospicjach stacjonarnych oraz w zakładach opiekuńczo-leczniczych i zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych rekomenduje się wydzielenie pomieszczeń do odbywania odwiedzin pacjentów przebywających na salach wieloosobowych, o ile warunki organizacyjne na to pozwalają.
Niniejsze rekomendacje nie dotyczą:
- Organizacji odwiedzin pacjentów małoletnich przebywających na oddziałach pediatrycznych (i innych oddziałach szpitalnych) przez ich rodziców lub opiekunów.
- Organizacji odwiedzin pacjentów przebywających w szpitalach psychiatrycznych i innych podmiotach leczniczych udzielających opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.
- Organizacji odwiedzin w szczególnych przypadkach, takich jak wizyta pożegnalna.
Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/aktualizacja-rekomendacji-ministerstwa-zdrowia-i-glownego-inspektoratu-sanitarnego-dot-odwiedzin-pacjentow-w-podmiotach-leczniczych-w-okresie-epidemii-covid-19
Źródło: Puls Medycyny